3 sikeres nő, akinek a sakk változtatta meg az életét
Mi a közös a világ legjobb női sakkozójában, a pilótában és a marketing guruban? Hogy egy férfiak uralta világban küzdötték magukat gyalogból királynővé. Polgár Judit – minden idők legjobb női sakkozójának – története valós példát adhat mindnyájunknak arról, hogy nem lehetetlen egy alapvetően maszkulin játékban nőként érvényesülni. Csak több kitartást vagy egy vezércselt igényel.
Judit mellett két sikeres nővel beszélgettem arról, hogy milyen képességeket köszönhetnek a sakknak, hogyan tudtak érvényesülni a gyakran férfiak uralta szakmákban és mit tanácsolnak a jövő generációinak.
“Évek óta vesszőparipám a gyerekek kreatív fejlesztése a sakkon keresztül, ezzel párhuzamosan pedig fontosnak tartom, hogy a lányok is legyenek ugyanazokkal a lehetőségekkel megkínálva a tudományos területeken, mint a fiúk.
Sokszor szembesülök azzal, hogy pályaválasztáskor a lányok nem mernek olyan szakmákat választani, amelyek a „fiús” kategóriába esnek, mert gyakran saját magukról sem hiszik el, hogy képesek lennének mérnökként vagy tudósként megállni a helyüket. Fontos, hogy a gyerekek elhiggyék: nem a nemük számít, hanem az, hogy bízzanak magukban és a képességeikben, amiben óriási szerepük van a körülöttük lévő embereknek” – mondja Polgár Judit, a sakktörténet legjobb női játékosa.
Alberti Dorina webfejlesztő és marketing-tanácsadó, ügyfelei között Magyarország legnagyobb hotel- és étteremláncai sorakoznak. 13 évesen kezdett sakkozni.
– Milyen képességeket köszönhetsz a sakknak?
– Többek között azt tanultam meg a sakkból, hogy ne vesszek el a részletekben, hanem mindig egy cél lebegjen a szemem előtt, és annak az eléréséhez rendeljek stratégiát, komplexen kezeljem a feladatokat. Ha fel kell áldoznom egy fontos bábut, ám legyen, a lényeg, hogy az a bizonyos lépés szinkronban maradjon a célommal.
A marketingben, ha erős brandet szeretnénk építeni, nem állhatunk meg egy darab posztnál, ami sok lájkot kapott, mert az tévútra visz. A sakkban is egy dolog számít: hogy ki ad mattot a másiknak. Jó, ha húzol három erős lépést a játékban, de ha nem a végcél felé menetelsz, akkor elaprózod az erőidet és veszíteni fogsz.
A sakk megnyitásban az a lényeg, hogy fogd a centrumot és a tisztjeid mozgékonyak legyenek. Itt még nem derül ki, hogy hol van a helyük, de fontos, hogy bármikor oda tudj menni velük, ahová kell. A munkában is ezt vallom: jó, ha körvonalazódik a fejedben, hogy hová akarsz eljutni, hiszen gyorsan változik a világ, különösen most, ezért lényeges, hogy tudj alkalmazkodni, gyorsan tanulj és át tudd csoportosítani az erőforrásaidat, ha szükséges.
A sikerhez tudni kell áldozatot hozni. Látni kell, hogy egy cserénél nem feltétlenül kerülök hátrányba annak ellenére sem, hogy leadok az erőforrásaimból. A pozíció ugyanis fontosabb, mint a bábumennyiség. Illúzió, hogy mindig a legerősebb figurához kell ragaszkodni, mert nem abban van az erőnk, hanem a teljes állásban. Éppen ezért tudni kell elengedni a dolgokat a nagyobb eredmény érdekében. Az üzleti életben előnyt jelent, ha így tudunk magunkra és a döntéseinkre nézni.
– Mit üzensz a jövő generációinak?
– Úgy gondolom, hogy az embernek meg kell találnia a saját erősségeit. Ami jól megy, aszerint kell játszanod. Ha te a zárt állásokban vagy jó, érdemes afelé terelni a játékot, ha a nyitottakban, akkor úgy indítani. Akármennyire is küzdünk ellenük, az évezredek alatt kialakult sztereotípiák ösztönszinten benne vannak az emberekben. Ha elfogadod, hogy egyes területeken gyengébb vagy, és inkább az erősségeidre koncentrálsz és erre építkezel, akkor függetlenül attól, hogy milyen nemű vagy, jelentős sikereket érhetsz el. Én például felismertem, hogy az empátiámnak köszönhetően nagyon jól megy a kapcsolatépítés, és ezt az előnyömre tudom fordítani az üzleti életben.
Csiszár Alina folyamatmérnök egy galvanizáló üzemben, mellette repülőpilóta.
“Alázatot, fegyelmet és tapintatosságot kaptam a sakktól. Már 8 éves koromtól versenyekre jártam, amikor pedig visszamentem óvodásokat tanítani, azonnal láttam, hogy ki sakkozik és ki nem. A sakkozók csendesebbek voltak, odafigyeltek a másikra, tiszteletteljesebben viselkedtek, amit magamon is tapasztalok.
A sakk a vizualitásomat is fejlesztette: erős a térlátásom és jó vagyok a 3D-s modellalkotásban, ami a foglalkozásomhoz kell. A repülésnél pedig elengedhetetlen a jó tájékozódó képesség és a gyors döntéshozatal. Penge a memóriám, tisztán fel tudok idézni dolgokat, helyszíneket, eseményeket, és nálam nincs olyan, hogy elfelejtek valamit, hogy hová tettem.
Azoknak a lányoknak, akik bizonytalanok a jövőjüket illetően, azt üzenem, hogy sztereotípiák ide vagy oda, félelemből nem lehet táplálkozni. Hátrányban éreztem magam az egyetem elején, de ahogy elkezdtem beszélgetni a tanáraimmal erről, a helyzet pozitívan változott. Úgy gondolom, hogy a szülőknek és az oktatóknak is nagy szerepük van benne, hogy a gyerek elsősorban érezze jól magát abban, amit csinál. Hiszem, hogy egy lány gyalogból királynővé válhat, ezt már számos sikeres magyar nő bebizonyította.”
Polgár Judit szerint gyakorlati válaszokra és hiteles példákra van szükség ahhoz, hogy a lányok bátrabban válasszanak pályát és helyezkedjenek el a különböző tudományos területeken.
“Az volna az ideális, ha egy pályakezdő sikerét nem a neme, hanem elsősorban a képessége, a tudása, valamint a lelkesedése határozná meg. Példaképekre, inspiráló személyiségekre van szükség, akikre felnézhetnek a fiatalok. Az idei Világsakkfesztivál központi témája adta magát: nők a sakkban – nők a tudományban. Olyan inspiráló előadókat hívtunk a világ minden tájáról, akiktől rengeteget tanulhatunk, nem mellesleg szenvedélyük a sakk. Ha kíváncsiak vagytok, hogyan lehetne jobb hely a Föld, ha több nő dolgozna a természettudományokban, akkor várunk szeretettel az eddigi legnemzetközibb Világsakkfesztiválon személyesen, október 8-án Budapesten, a Magyar Nemzeti Galériában – vagy csatlakozz online az esemény élő közvetítéseihez!”
Nyitókép: Unsplash