Milyen bort igyál a nyaraláskor Olaszországban?
Kitört a nyár, itt a kánikula, az iskolának is vége, úgyhogy irány a vakáció! Az elmúlt két évben kevesebben indultak útnak, de most mindenki arra számít, hogy a magyarok nagyobb része bepótolja az elmaradásokat.
A nyaralás pedig nem múlhat el anélkül, hogy jókat ennénk és innánk, így ebben a sorozatban abban szeretnék segíteni, hogyan válasszatok helyi innivalót. Az előző részben Spanyolországot ismerhettük meg, most egy másik top desztináción a sor.
A legkedveltebb úti célok rangsorában mindig az élen találjuk Olaszországot. Hiszen nincs messze, rengeteg arca van, és a dolce vitát annyira jó akár csak pár nap erejéig is átélni. Az olaszok igazán tudnak enni és inni, bortermelésüket a szélsőségek jellemzik. Elképesztő fajtaválaszték és kínálat vár ránk, drága csúcsborokba és olcsó tömegborokba egyaránt könnyű belefutni.
Íme néhány ötlet, ha épp egy romantikus vacsorára készültök egy kis toszkán trattoriában, vagy Szicíliában az Etna megmászása után vágytok egy pohár borra.
Észak-Olaszország: prosecco és pinot grigio
Bár a proseccót Északkelet- Olaszországban (Friuli–Venezia Giulia és Veneto tartományokban) állítják elő, szerte Itáliában megtalálható. Jó ár-érték arányú bubis ital, ami ún. tank eljárással készül, így főként a gyümölcsös, virágos jegyeket fogjátok benne érezni. Kis zöldalma, sárgadinnye, néha méz és akác teszi igazán könnyen fogyaszthatóvá.
Ha szerencsétek van egy drágább, felsőkategóriás proseccót is megkóstolni, abban ehhez képest trópusi gyümölcsöket, mogyorót vagy vaníliát is érezhettek. Nagyon hidegen fogyasztandó, így a melegben tökéletes választás.
A pinot grigio a nálunk szürkebarátként ismert fajta. Olaszországban roppant könnyed, friss fehérbor készül belőle. Citrusos, almás, egy pici kesernyés mandulával. Általában jó savakkal rendelkezik, úgyhogy akinek a gyomra azt nem bírja, erre ügyeljen.
Toszkána: chianti
Az egyik legromantikusabb hely a világon Toszkána, ha már ott vagyunk, biztosan beülünk egy-két helyre vacsorázni. Az étlapon chantit tuti fogunk találni, hiszen mondhatjuk, hogy ez a legismertebb olasz bor. A külföldi látogatók könnyen elcsábulnak a szalmafonatos üvegektől, de ezekbe általában nem a legjobb minőségű borokat töltik. Így a palack legfeljebb majd lakásdekor lehet (tegyetek bele led füzért, szuperül fog mutatni).
Az igazán minőségi chiantikat az üvegen látható fekete kakasról lehet felismerni. A chianti egy vörösbor pirosbogyós gyümölcsös jegyekkel, amihez érdekes fűszeres ízek társulnak. Magas a sav- és tannintartalma, ezért sokszor igényli a hordós érlelést. A chiantit érdemes pecorino sajttal párosítani, remek kombináció, és csodás minden paradicsomos szószos étellel is.
Puglia: primitivo
Az utóbbi években nagy divat lett felfedezni Dél-Olaszországot és Szicíliát, míg korábban intették a turistákat attól, hogy errefelé kalandozzanak. Az új trendeknek köszönhetően a helyi konyha és a helyi borok is az érdeklődés középpontjába kerültek. Nem is érdemtelenül. A meleg éghajlatnak köszönhetően testes, tüzes, gyümölcsös vörösborok uralják a borpiacot, amelyek alacsony savtartalmuk révén mégis könnyen fogyaszthatóak.
A primitivo nagyon sötét, már-már feketés, mélyvörös színnel csábít, hozzá sok gyümölcs társul, valamint fűszerek, mint a fahéj, de olykor még dohány is. Remekül párosítható grillezett padlizsánnal, paradicsomos szószokkal, így lasagne vagy spaghetti bolognese társa is lehet.
Szicília: nero d’avola
Hatalmas mennyiségben terem a szőlő a szigeten, ezek nagyobb része még mindig az alacsonyabb kategóriájú borok számát emeli. De már jócskán van olyan termelő is, aki kiváló minőségű alapanyagból csodás borokat készít. A szicíliai borok alapvetően vörösek, a nero d’avola mély, fekete színű, szilva, feketecseresznye ízekkel mintha már egy lekvárra emlékeztetne.
Nagy teste és magas alkoholtartalma miatt kiváló kísérője egy jó húsételnek, mint például egy burger, steak, de a barbecue ételek mellett is fantasztikus lesz. Olaszországban 355 őshonos szőlőfajta létezik, így lehetetlen vállalkozás volna mindent bemutatni. Talán ebből a néhány tippből egyet-egyet mindenki ki tud próbálni, aki idén nyáron Itáliába indul. A következő rész pedig azoknak szól majd, akik Görögországba készülnek…
Nyitókép: Unsplash
Élsz-halsz az IgazinNŐ cikkeiért? Akkor iratkozz fel hírlevelünkre, és mi elküldjük neked a hét legjobb cikkeit, nehogy lemaradj! 🙂