A sikeres vállalkozások 5 alapköve, amik nélkül nem boldogulsz
Sokszor látom, hogy emberek nagy elánnal kezdenek a saját vállalkozásukba, aztán csodálkoznak, ha az nem – vagy nem azonnal – hozza a kívánt eredményeket. Éppen ezért több virágzó vállalkozást vivő barátommal is átbeszéltük a témát: vajon mi kell ahhoz, hogy egy egyébként pörgő, kissé talán túlzsúfolt iparágban sikeres legyél? Van néhány dolog, amiben mindenki egyetértett.
1.Tapasztalatszerzés
Persze vannak kivételek, de a legjobb, ha 20 évesen nem önálló vállalkozást indítasz, hanem beülsz egy olyan szakmai közösségbe, ahol hatalmas tudást és fantasztikus rutint szerezhetsz. A fiatal fodrász, szabó, író, webfejlesztő, lakberendező itt jó esetben az igazán profiktól tanulja meg a különféle technikai alapokat, az ügyfélkommunikációt, az időbeosztást. Itt figyel meg és követ el kisebb-nagyobb hibákat is, amik szerencsére még nem az ő pénztárcáját terhelik. Ha igazán ügyes vagy, itt derül ki, mi az igazi nichéd, vagyis a szakterületed, amit annyira imádsz csinálni, hogy az évek során a legjobbak közé emelkedhetsz. Az unalmas kulimunkát ezen a ponton alábecsülöd, de hidd el: az ennek során megszerzett rutin később a megélhetésed egy biztos keretét adja. Akkor is, amikor igazán kiemelkedő munka végzésére átmenetileg nincs lehetőség.
2.Kapcsolati tőke
A kezdeti alkalmazotti lét nagy előnye a fentieken túl az, hogy az évek során rengeteg emberrel dolgozol együtt. Akik idővel szétszóródnak a szélrózsa minden irányába, hiszen ma már nincsenek nyugdíjas állások. Ha tíz év alatt tíz olyan kollégád van, aki élvezte a veled való munkát, akkor abból nyolc biztosan fel fog hívni, ha olyan feladatra keresnek valahol embert, amiben te vagy az egyik legprofibb. Egy ponton túl fantasztikus klientúrád épül ki. Az egyik elégedett megrendelő ajánl majd a másiknak, és már nem lesz szükséged arra, hogy munkát keress, ügyfeleket hajszolj. Kezdetben, saját vállalkozásod hajnalán persze minden munkát elfogadsz majd, mert kell a pénz (és persze a rutin és referencia is). De idővel elérkezik a pont, amikor már kedvedre válogathatsz a lehetőségek között. Akkor már inkább az jelenti majd a kihívást, hogy nemet mondj – de ez egy külön lapra tartozik.
3.Tudásszomj
Penelope Trunk karrier coach mondta egyszer, hogy abból lehetsz csak igazán gazdag, amit akkor is csinálsz, ha nem fizetnek érte. Egy mesterfodrász barát is megerősít ebben: a tanulók közül azok lesznek igazán sikeresek, akik már úgy érkeznek a gyakorlatra, hogy egy csomó mindent tudnak. Hiszen otthon és a baráti körükben is ők csinálták mindenki haját. Ugyanez egy szerkesztőségben: ha blogolsz, videózol, fotózol, már nem a nulláról indulsz a profik között. Ez a típusú újonc a szakmai titkokat csak úgy szívja magába, és gyorsan fejlődik, mert mindent kíváncsian kipróbál, amit lát az öreg rókáktól. Az, aki azért érkezett, mert az anyjáék épp ide íratták be, vagy mert ebből a szakmából remél kényelmes megélhetést, sosem jut fele ekkora sikerre se.
4.Produktivitás és önismeret
Abban egyetérthetünk, hogy a siker alapja a produktivitás: vagyis az, hogy termelsz, alkotsz, haladsz a dolgaiddal, újrateremted önmagad minden áldott nap. Nem elég egyszer jónak lenni, folyamatosan ki kell találnod, hogyan lehetsz kiemelkedő, miközben eleget töltődsz, hogy ne égj ki. Ehhez tudnod kell, hogyan oszd be az idődet: milyen állapotodban milyen típusú munkát célszerű végezned? Mikor vagy a legaktívabb? Mikor és mennyi idő után fáradsz el? Mennyi ideig tart egy adott munkafolyamat? Milyen munkakörülményekre van szükséged egy adott munkafázis elvégzéséhez? Mi az, ami közben mást is tudsz csinálni, annyira rutinmunka már, ezzel szemben mi igényel teljes odafigyelést és nyugalmat? Mi az, ami tölt, mi az, ami leszív? Mire érdemes sok időt szánnod, mi az, amit inkább el se vállalj, ha megteheted? Vállalkozóként az időd a mindened, mély önismeret nélkül azonban nem tudod azt produktívan kihasználni.
5.Motiváció
Nincs azzal semmi baj, ha kimondod: bő pénzt akarsz, szép otthont, jó autót, cuki nyaralót, izgalmas nyaralást… A pénzt szeretni kell ahhoz, hogy magunkhoz vonzzuk. Minden barátom egyetértett azonban abban, hogy a vállalkozói lét akkor lesz sikeres, ha a projektnek van egyfajta életminőség javító, világjobbító missziója. Egyszerűen érzed, hogy adsz vele. Látod, élvezed és értékeled az eredményt, amit elérsz, és az anyagiakon túl is van ok, amiért egyre jobbá akarsz válni, egyre többet vágysz adni a saját területeden. Ha ezt az okot nem találod, akkor vagy rossz helyen vagy és szenvedni fogsz, vagy kiégtél és komolyabb pihenésre, terápiára van szükséged. De hidd el: lehetsz egyre jobb és jobb úgy, hogy közben nem csak magadat, hanem az egész világot építed!
Nyitókép: Unsplash