Tönkreteszi a párkapcsolatod, ha apa nélkül nőttél fel?
Nem kérdés, hogy ha az ember valamelyik szülője nélkül, úgynevezett csonka családban nő fel, valamilyen hatása mindenképpen lesz a jövőjére, az életére. Az édesapa hiánya egy családban akár súlyos következményeket és emocionális gondokat is eredményezhet.
Sőt, valaki olyan keményen megsínyli az apa hiányát, hogy nem is gondolná: a későbbiekben bizonyos pszichés, vagy akár párkapcsolati gondjai is ebből fakadnak. Több olyan ismerősöm is van, akit csak az édesanyja nevelt fel, és vagy több nevelőapa váltotta egymást a család életében, vagy egyáltalán nem volt apaminta. Az ilyen körülmények között felnőtt barátnőim az élet valamely területén mind másképp hozták meg döntéseiket.
De leginkább későbbi párkapcsolataikban mutatkozott meg, mennyire hiányzott (és hiányzik még ma is) az apamodell. Az egyiküket például a húszas évei közepéig körülbelül négyszer látogatta meg az apja. Mindig valamilyen váratlan pillanatban lépett be az életébe, ezzel teljesen összezavarva őt. A lány megszokta, hogy nélküle nőtt fel, így nyilván nem volt pozitív hatással rá, hogy a férfi bizonyos időközönként ki-be járkál az életében.
Előfordult, hogy csak azért kereste a lányát,hogy kölcsönkérjen… Amikor felelősséget kellett volna vállalni, vagy szeretni, olyankor sosem volt ott. Ez az egész teljesen kikészítette a lányt, ami kényszeres tisztaság- és rendmániában csapódott le, ez pedig a párkapcsolatát is megtépázta. A barátja csak az asztalnál ehetett, nehogy összekoszoljon valamit. A cipőjét már a kapuban le kellett vennie, nehogy bármit is bevigyen a házba.
A fürdőkádból kilépve pedig minden alkalommal fel kellett mosni tisztítószeres vízzel, nehogy elszaporodjanak a baktériumok… A házuk mindig tiszta volt, de rideg, és úgy nézett ki, mintha senki sem lakná, egy egyszerű bemutatóterem lenne. A másik barátnőm szintén édesapa nélkül nőtt fel. Náluk talán rosszabb volt a helyzet, mert anyuka mellett a férfiak folyamatos váltásban voltak. Ennek hatására a barátnőm rendkívül engedékeny lett a házasságában.
Meghunyászkodva éli mindennapjait, lesi a férje kívánságát, aki akkor és oda megy, amikor és ahova akar. Nincs kontroll, nincs kompromisszum. Gyerekük is van már, de többnyire a barátnőm foglalkozik vele, mert bár szereti az apja a picit, mégis későn jár haza. Csak a hobbijainak él, keveset van a családdal. Megteheti, mert nem szól rá senki.
Olyan távolabbi lány ismerősöm is van, aki a csonka család és a rossz apakép miatt folyamatosan az érzelmileg, vagy akár fizikailag bántalmazó kapcsolatokat keresi. Pontosabban nem keresi, de amint belekerül egybe, nem tud kimászni belőle. Vágyik a szeretett férfi figyelmére, bizonyítani akar neki, ezáltal sokszor eltűri a megaláztatást és gorombáskodást is.
Természetesen nem minden apa nélkül felnőtt lány lesz sikertelen vagy valamiért sérült a párkapcsolataiban.
Hiszen sokan ilyen helyzetben tudatosan építik fel későbbi kapcsolataikat, figyelnek az érzelmi világukra és teljesen normális életet élnek. De ha valaki teljes és harmonikus családból lép ki a világba, sokkal nagyobb esélye van arra, hogy maga is kiegyensúlyozott párkapcsolatot teremtsen.
Nyitókép: Unsplash
Élsz-halsz az IgazinNŐ cikkeiért? Akkor iratkozz fel hírlevelünkre, és mi elküldjük neked a hét legjobb cikkeit, nehogy lemaradj! 🙂