A gyerekek mentik meg a Földet!
A Föld jövője múlik azon, hogy a következő generációk mennyire teszik magukévá a fenntarthatóság kérdését. Egy országos pályázattal 25 millió forintot osztanak szét a legzöldebb ovik és sulik között.
Kamikaze húzás a részemről, de végigdaráltam az utóbbi fél évben David Attenborough összes dokumentumfilmjét az elmúlt 2-3 évből – és nagyon fájt. A világ kedvenc természettudósa szavaival nyílegyenesen a szívedbe talál, ha egy icipicit is érdekel a saját és a családod jövője. Minden tipikus fenntarthatósági bullshitet mellőzve eléri, hogy feltörjön belőled valahonnan mélyről a szégyen, és elgondolkozz azon, hogy mennyi időnk maradt és mit tehetünk… Azért, hogy a gyermekeink, unokáink is el tudjanak még menni kirándulni a Pilisbe anélkül, hogy megfulladnának a mérgező gázoktól, vagy sugárfertőzést kapjanak kilépve az utcára.
Persze számít a civil szervezetek munkája és az, hogy a média több-kevesebb sikerrel igyekszik a klímaváltozás témáját a felszínen tartani, de valódi mentőövet szerintem a most óvodába és iskolába járó fiatalok tudnak dobni nekünk és az egész bolygónak. Ezt is akkor, ha aktívan bevonjuk őket fenntarthatósági projektekbe és arra tanítjuk őket, hogy mennyire fontos vigyázni a Földre, kezdve a közvetlen környezetünkkel.
Álmomban nem gondoltam volna, hogy teljes szívvel egy nagyvállalat mellé állok, most mégis megteszem, mert elképesztően fontos és hiánypótló, amit létrehoztak az elmúlt két hónapban. Az E.ON Hungária Csoport ugyanis meghirdette a Föld bajnokai pályázatot, ahol összesen 25 millió forintot osztanak szét a Földért aktívan tenni akaró óvodai és iskolai közösségek között. A pályázat célja a környezeti fenntarthatóságra nevelés támogatása és népszerűsítése, egy-egy pályázó akár 2,5 millió forint támogatást is nyerhet. Ez – valljuk be -, hatalmas segítséget jelenthet manapság egy oktatási intézménynek.
A pályázati program során olyan megoldásokat, közösségi kezdeményezéseket keresnek, ahol a közös munka és élmény hozzájárul a gyerekek oktatásához és neveléséhez. Rajtuk keresztül pedig tágabb környezetük szemléletformálásához. Igenis számít, hogy egy osztály a tanárnővel és esetleg pár szülővel elkirándulnak a helyi patakhoz, hogy megtisztítsák a beledobált szeméttől, és hogy közben felhívják a gyerekek figyelmét ennek az akciónak a jelentőségére.
Az energiacég a pályázatokat a megújuló energia, az energiahatékonyság, a klímavédelem, az üvegházhatású gázok, a levegőtisztaság, a vizek védelme, az újrahasznosítás, a természeti erőforrások és a biodiverzitás témakörében várja. A részletes pályázati kiírást és pályázati lapot a Föld bajnokai oldalon találják meg az érdeklődők. A pályázatokat május 1-ig lehet beküldeni afoldbajnokai@eon.hu e-mail címre.
“Azért fontos az E.ON pályázata, mert az ovisoktól kezdve egészen a középiskolásokig mindenkinek ad lehetőséget, hogy ne csak elméleti szinten, hanem a gyakorlatban is meg tudják valósítani azokat a fenntarthatósági programokat, amikre egyébként nem biztos, hogy lenne lehetőségük” – mondta el Kump Edina környezetkutató, a Föld bajnokai pályázat zsűritagja.
Kérek szépen minden pedagógust, aki szeret a gyerekekkel például magaságyásokat gondozni, fát ültetni vagy bármilyen kreatív zöld programot szervezni, és aki érez magában egy pici motivációt és energiát, hogy pályázzatok ezekre a fenntarthatósági projektekre. És kérek minden szülőt, aki olvassa ezt a magazint, hogy fogjatok össze a sulival és/vagy az ovival és jelentkezzetek a Föld bajnokai pályázatra! Mert ez nemcsak egy jó anyagi lehetőség az intézmény számára, hanem egy szuper eszköz a környezettudatos nevelésre, arra, hogy még időben reagáljunk David Attenborough súlyos jóslataira.
Nyitókép: E.ON