Sz*xrobotokra váltjuk majd a párkapcsolatainkat?
Manapság a leghíresebb humanoid robot talán Sophia, akit (vagy amit?) 2016-ban kapcsoltak be. Azóta Sophia már állampolgárságot is kapott Szaúd-Arábiában. A robot képes a kommunikációra, éneklésre és az emberi érzelmek leutánzására is.
Sophiát eredetileg az idősgondozásban és a szociális szférában szándékozták alkalmazni. De, ahogy az lenni szokott, más szektorok is meglátták a fejlődés lehetőségét, és létrejöttek a humanoid sz*xrobotok.
A legismertebb közülük Harmony, akivel azóta már több interjú is készült. A humanoid sz*xrobotok képesek megjegyezni, milyen filmeket kedvelsz, milyen beceneveket hallasz szívesen, képesek megkülönböztetni a hangodat másokétól és mindenben örömmel a rendelkezésedre állnak. Sőt, ma már sz*xuális izgalomra és orgazmusra is kódolva vannak. A mai robotok azonban nem csak sz*xuális partnerek: akárcsak Harmony, mindegyikük képes beszélgetőpartnerré válni. Újdonság, hogy a pandémiára való tekintettel a Covidról is társaloghatsz velük.
A robotok térhódítása rengeteg aggályt és kérdést vetett fel a terjesztő cégek körében is
Nem tartják kizártnak, hogy a későbbiekben a kliensek valós, emberi érzelmeket kezdenek táplálni a szilikonbabák iránt. Ahogy az is reális aggodalom, hogy a művi sz*xuális együttlét hamis beidegződéseket kelt azokban, akik ilyesfajta párt választanak maguknak. A felhasználók többsége könnyen hozzászokik, hogy a humanoid szeretőkkel azt tesz, amit csak akar. A fejlesztők – épp az egészségtelen sz*xuális beidegződéseket elkerülendő – azóta létrehozták Samanthát, egy olyan sz*xrobotot, ami azonnal kikapcsol, ha a partnere durván bánik vele.
Sokan mégis áttörésnek élik meg ezeket a fejlesztéseket, meggyőződésük, hogy a magányos embereknek szükségük van az ilyen emberi kontaktus-pótlékokra. Ezzel azonban nem minden férfi ért egyet.
„Nem fog hosszú távon működni, mert ráunsz a tökéletességre. Inkább szomorú, hogy csak így tud valaki kapcsolatban élni. Illetve, hogy nincs rendes, emberi párja. Nagyon fejlettnek kéne lenni az AI-nak, hogy ez hosszabb távon működhessen valamilyen kapcsolat szintjén, ott meg még nem járunk.” (Zsombor, 34)
Olyanok is akadnak, akiket viszont nagyon is fellelkesít ez a lehetőség.
„Mindenképpen kipróbálnám. Az ember mindent megkap, ami jó egy kapcsolatban, amire mindannyian vágyunk. De a szokásos bonyodalmak, érzelmi hullámvasutak nélkül, amik senkinek nem hiányoznak.” (Gergő, 28)
Megint mások pedig egyszerűen tanácstalanok a témában.
„…a pszichés kérdés is jogos kérdés. Viszont a pszichére hat a magány is. Lehet, hogy hosszabb távon az többet rombol, mint egy ilyen mesterséges dolog. Amikor gyógyszert szedünk, az is mesterséges, és van, amikor jó hatású tud lenni. Az tény, hogy kényes téma és nehéz megfelelőt mondani ezzel kapcsolatban. Nem állítom, hogy tisztán jó vagy rossz. Fene tudja. Biztosan van olyan ember, akinek sosem javasolnám, és hiszem, hogy olyan is, akinek használna. Nekem is van olyan, amit nem tudna megadni, de olyan is, amit meg tudna…” (Olivér, 41)
A fő kérdés mégis az marad, hogyan hat az emberi pszichére, ha érzelmeket kezdünk táplálni egy élettelen gép iránt. Ha valami olyan valósághűvé válik, hogy képes becsapni az elménket. Egy dolog használni egy mosógépet, viszont ha egy egyszerű háztartási vagy szexuális eszköz emberi érzelmeket közvetít felénk, vajon mit ébreszt ez fel bennünk?
Te mit gondolsz, ez valóban csak egy újabb hasznos lehetőség, ami átsegítheti a magányos embereket életük nehéz időszakán, vagy egy veszélyes és drága hóbort, aminek a következményeit ma még nem látjuk?
Nyitókép: Midjourney