Anya, rúgd ki apát, ha nem segít!
Ismered az újszülöttek üzenetetét? Nos, ez egy 12 pontból álló, végeredményben válaszkész gondozásra buzdító tanácssor, amit a bababarát kórházak szülészetén és újszülött osztályán olvashatnak a friss anyukák. És ami évről évre tízezreket fakaszt könnyre, és legalább ugyanannyi anyát háborít fel.
„Te vagy az én világom. Rajtad kívül senki sem tudja biztosítani azt, amire szükségem van.” „Nem tudom megnyugtatni önmagam. Ha abbahagytam a sírást, az azért van, mert feladtam a reményt, hogy megvigasztalsz.” „A stresszhormonok, amelyek felszabadulnak, amikor sírok (és velem maradnak egy életre), csökkennek, ha a karodban tartasz ilyenkor.” – Ilyen és ehhez hasonló erős mondatok szerepelnek az iratban, az újszülött szemszögéből megírt E/1-ben.
Nos, amikor pár éve megosztottam a falamon, nem számítottam rá, hogy óriási tiltakozás fogja kísérni a szöveget. Nőtársaim persze nem a kötődő, válaszkész nevelés alapvetéseivel nem értettek egyet, hanem azt nehezményezték, hogy az anyát és az újszülöttet amolyan családtól és társadalomtól különálló szigetként ábrázolja a szöveg. És a 12 pont egyikében sem esik szó sem személyről, sem intézményrendszerről, amely ennek a szigetnek az integritását segítené.
A többség egyetértett abban, hogy az újszülött csecsemő valóban 24 órás testkontaktusra és anyaszagra vágyik, és aki ezt nem ismeri el, az voltaképpen az egészséges ember pszichés fejlődésének állomásait hagyja figyelmen kívül. Az viszont komoly kritikaként tért vissza, hogy a friss anyák már eleve tele vannak szorongással és bűntudattal, és a gyerek első évének, éveinek végére szinte teljesen tönkremennek.
A kritikai hang szerint nem a nők orrát kell az anyatejtől sárga pelenkába tunkolni még jobban – hisz onnan már úgyis alig látszanak ki -, hanem arra kell több hangsúlyt fektetni, hogy van, illetve kell, hogy legyen segítség.
A 0-3 hónapos baba szükségleteivel én sem tudok vitatkozni, ez egy ilyen időszak. A baba a nap 24 órájából legalább huszonkettőt cicin akar tölteni, és jó eséllyel visít, ha egy percre is lerakod. Amúgy is sokat visít, mert fáj a hasa, az idegrendszere még fejletlen, egyszerre maximum két órát tud aludni. Ezt lehetetlen sokszor ép ésszel felfogni, elviselni, ha nincs, aki segítsen.
Éppen ezért elkészítettem az újszülöttek üzenetének eddig hiányzó pontjait, ami nélkül az első 12 jóval nehezebben értelmezhető vagy épp valósítható meg.
13. Tudod, anya, ahhoz, hogy legalább 3 hónapig a nap 24 órájában én legyek az első és az egyetlen, szükség van valakire, aki addig meleg ételt készít neked, kitakarít és játszik a nagyobb testvéreimmel.
14. Ahhoz, hogy ez meglegyen, ne félj semmilyen segítséget se kérni! Fogd be apát, a nagyszülőket, rokonokat, barátokat, rendelj kaját, és helló, a fizetett, profi segítség se szégyen. Sőt. Majd még hálás leszel magadnak azért, hogy nem zakkantál bele rögtön az elején.
15. Ha apa nem hajlandó megfelelő módon, erejéhez mérten részt vállalni a velem és az otthonunkkal kapcsolatos feladatokban (véletlenül sem segíteni, mert mindez az ő dolga is), akkor nyugodtan rúgd fenékbe, anyuci, helyettem is, mert én még nem tudok olyat. Remélhetőleg hamar észhez tér.
16. Drága anyuci, ez most talán durván hangzik, de ha apa még hátráltat is – takarítani kell utána, gondoskodni kell róla, mintha a nagytesóm lenne, esetleg rendszeresen piál és más nénikkel jár össze ahelyett, hogy vigyázna ránk – szóval, akkor tedd ki a szűrét! Mert nincs felesleges energiád mellettem, amit csak úgy kiszórhatsz az ablakon.
17. Tudod, anya, te vagy nekem az első és a minden, de azért egyre jobban elleszek majd másokkal is. Ilyenkor nyugodtan menj el színházba, konferenciára, moziba, sportolni, bulizni, vagy akár csak kávézni, sörözni egyet egyedül vagy azokkal, akikkel jól érzed magad! Hidd el, utána én is vidámabb leszek, mert érzem, hogy te nyugodtabb vagy.
18. És anyuci, tudom, hogy ez most végtelen szopástengernek tűnik, és úgy érzed, csapdába estél, de ne borulj ki nagyon… nem fog örökké tartani. Hétről hétre, hónapról hónapra könnyebb lesz, és mire észbe kapsz, már együtt is mehetünk ide-oda, akár még sörözni is. Hamar elszállnak az évek…
Szóval, az újszülöttek üzenetének van létjogosultsága, de közben emlékezzünk is: a babák családba, társadalomba érkeznek, soha nem lehetnek – lehetnének – csupán elhagyatott, lakatlan szigetek.
Nyitókép: Unsplash