Érzelmi manipuláció és nulla empátia – ilyen a megbízhatatlan ember!
Gyakran észre se vesszük őket, csak akkor, ha már óriási kárt okoztak. Pedig bizonyos jelekből azonnal kiderül, hogy megbízhatatlan emberrel van dolgunk. Hiába súgnak az ösztöneink, sokan szemet hunynak az egyértelmű piros zászlók felett.
Honnan tudjuk, ki érdemli meg a bizalmunkat? A bizalom az első érzelmi kötelék, amit születésünk után kifejlesztünk. Úgy vagyunk programozva, hogy a környezetünkben lévő emberektől következetes viselkedést várunk el, hisz csak így tudunk eligazodni mai kaotikus világunkban. Nem csupán az ismerősség érzéséről van szó, hanem a túlélés egyik eszközéről.
A kisgyerek tehetetlen, kénytelen megbízni azokban a felnőttekben, akik körülötte gügyögnek, etetik őt, hintáztatják, és cserélik a pelenkáját. Ha minden jól megy, megmarad a kialakult a bizalom. Ám ha a korai években megsérül vagy elvész, és helyét a kétely, bizonytalanság veszi át, visszafordíthatatlan lehet a kár. Olyan minták alakulhatnak ki, amelyeket nehéz megtörni. A mindennapi kapcsolatok során nem is vagyunk rá képesek.
A megbízhatatlanság azonban nem csupán gyerekkori sérülések eredménye lehet, sok egyéb tényező befolyásolhatja, amelyekre nincs hatásunk. Magunkat viszont meg tudjuk védeni, bizalom nélkül ugyanis nincs sikeres kapcsolat, nincs hatékony kommunikáció. Mielőtt rábíznánk valakire legbelső titkainkat, mielőtt feltárnánk sérülékenységünket, és közel kerülnénk valakihez, ismerjük meg a másik embert, hogy tényleg érdemes-e a bizalmunkra.
Hiszen csak bizalmi közegben érezzük magunkat biztonságban, elfogadva, mert önmagunk lehetünk. Legyőzhetjük az akadályokat, mert a szilárd alapot nem rengeti meg semmit. Melyek az intő jelek?
Hazugságok hálója
Tudjuk, hogy mindannyian füllentünk, de most nem a fehér hazugságokról van szó, melyek jóindulatúak, és a másik érdekében történnek. Ilyen például, ha udvariasságból megdicsérjük a távolról sem finom vacsorát egyszerűen azért, mert a másik megbántása felesleges rossz energiákat mozgósítana. Vagy annak bizonygatása, hogy a Télapó igenis létezik.
Komoly gond van azonban ott, ahol nyilvánvalóan meghajlítják a történet igazságát. A megbízhatatlan ember nemcsak nekünk hazudik, hanem magának is. Könnyedén megváltoztatja egy sztori részleteit, ha érdeke úgy kívánja, és olyan benyomásokat teremt, ami nem a valóságnak, hanem a vágyainak felel meg. Ha a másik higgadtnak festi le magát, de minden nap szívja a véred, egyértelmű, hogy valami nem stimmel.
Vészjósló tünet lehet az is, ha elárulja a rábízott titkodat, vagy ha magáról tart vissza információt. Persze, jó, ha vannak személyes határok, de ha valaki kategorikusan takargatja a telefonját, a barátait, és nem érti, miért akarsz valamit tudni róla, súlyos bizalmi krízis lehet a háttérben.
Felelősség és empátia hiánya
Akiben van együttérzés, nem bántana meg szándékosan, de mit várhatsz egy olyan embertől, akit hidegen hagy, miként hatnak másokra a szavai, cselekedetei? Az empátia hiánya ezért talán a legegyértelműbb, legveszélyesebb jele annak, hogy megbízhatatlan emberrel van dolgod. Az érzéketlen ember kizárólag a saját igényeivel foglalkozik, fel se fog tűnni neki, hogy zsinórban nyolcadjára nem ment el érted, holott korábban megígérte.
Csak te fogsz érezni valami kényelmetlen bizsergést gyomor tájékon. A nulla empátiával bíró mindig megírja a saját narratíváját, miközben nem érzi a másik fájdalmát vagy zavarát. Ő az, aki társaságban szinte hipnotizálja a többieket meséivel, vagy barátságosan végigtapogat mindenkit anélkül, hogy izgatná: ez esetleg valakinek nem tetszik.
Ingatag kapcsolatok
Klasszikus helyzet, hogy a megbízhatatlan ember kétarcú, a szemedbe bazsalyog, a hátad mögött viszont kíméletlenül kritizál. Másképp viselkedik kettesben és másképp nyilvánosan. Ha le akar valakit nyűgözni, fontos, hogy kontrollálja a saját hazugságát, ha kell, ezért a szabályokat is megszegi. Ha nem vagy mazochista, már az első ilyen eset után érdemes lelépni, a nyers hazugságot elég nehéz megmagyarázni.
Érzelmi manipuláció
Sose mondtam, hogy odaérek 7-re, biztosan félrehallottad. Sokadjára ismerős mondat? Ideje elgondolkodni. A megbízhatatlan ember ugyanis nemcsak nem őszinte, de mások tisztaságában sem hisz. Saját viselkedésével vádol meg másokat, miközben magát kiválóan adminisztrálja. Ha már elég régóta van a környezetedben, ismeri a határaidat, tudja, meddig mehet el.
Ha esetleg hátrálnál, bedob valami túlzót, hogy mégis maradj. Tudom, sajnálom, hogy megint le kell mondanom a programot – tördeli a kezét századszor, de vajon hányszor lehet cserben hagyni valakit? A megbízhatatlan ember nem csupán érzelmeiben, hanem döntéseiben is csapong. Megérteni is nehéz, mert minden mondata egy érzelmi napkitörés. A fontos témákban kerüli a lényeget, egzakt válaszok helyett viszont őrületbe kerget a célozgatásaival.
Zsigeri nyugtalanság
A legbiztosabb jele annak, hogy megbízhatatlan emberrel van dolgod, szó szerint a belülről jövő ösztönös érzés. A tested nem véletlenül jelez valami furcsa zavarodottságot, kényelmetlenséget. Ha magadnak se tudod megmagyarázni, miért feszélyez a másik jelenléte, miért fáraszt le ahelyett, hogy feltöltene, hallgass az ösztöneidre! Ne a másik szavait figyeld, hanem a viselkedését, az elméd ugyanis sokkal okosabb, mint hiszed!
Mélyen gyökerező vágyunk a bizalom, kitörölhetetlen program, ami nélkül nincs harmonikus létezés. Ha a gyerekkorból megfelelő mintákat viszünk tovább, felnőttként egyetlen módja van a bizalom kialakításának: ha megbízunk a másikban. Biankó csekket adunk át neki, amire kedvére írhat. Rajtunk múlik azonban, hogy meddig. Az intő jelek egyértelműek, ha ilyennel találkozol, ne akard megjavítani, csak fuss!
Nyitókép: Pexels