A kalózkirálynő vágyait még I. Erzsébet is teljesítette…
Sorsa a születése pillanatában megpecsételődött, hiszen egy nagy tengerész klán lányaként jött világra 1530-ban, Mayo megyében. Nem csoda, hogy már gyermekként a zsigereiben érezte, ő is ezt az utat szeretné választani.
Ám nőként egyáltalán nem volt egyszerű dolga az akkori, férfiak által uralt világban. Grace rendkívül zaklatott állapotba került, miután apja nem volt hajlandó magával vinni egy spanyolországi expedícióra. Azzal érvelt, hogy lánya hosszú tincsei csak beleakadnának a kötelekbe, aki erre dühében levágatta a haját és fiú ruhát öltött magára. Ezt látva apja és bátyja hangosan felnevettek és a „Gráinne Mhaol” (kopasz Grace) becenevet ragasztották rá. Végül megengedték neki, hogy velük tartson, ami az első lépést jelentette csak hosszú hajós karrierjében.
Az évek alatt félelmetes kalózzá nőtte ki magát és hajóflottát, szigeteket, kastélyokat, földeket szerzett. Igazi harcoshoz híven fegyverét egy pillanatra sem tette le. A legenda szerint a tengeren hozta világra egyik fiát. Másnap a hajóját berber kalózok támadták meg. A szülésen frissen átesett kalóznő fegyvert ragadott, felment a fedélzetre és legyőzte az ellenséget.
Szerelmi ügyeit szintén az anyagiak motiválták.
Első férjéhez, az Ó Flaithbheartaigh család fiához kényszerből ment hozzá 16 évesen. Házasságuk során (amelyből három gyermek született), Grace tovább gyarapította tudását a kalózkodásról, és hamarosan a klán hajóflottáját is ő irányította. Ez szokatlan eset volt abban az időben. Eszével, ravaszságával és bátorságával azonban kivívta a férfiak tiszteletét, akik szinte vakon követték a parancsait.
1565-ben megölték a férjét, így kénytelen volt új tervet kidolgozni anyagi helyzete stabilizálására. Ennek érdekében mondott igent a tekintélyes földbirtokosnak, Richard Burke-nek, és a házasság révén sikerült megerősítenie uralmát Írország nyugati partvidékén.
A leírtak alapján cseppet sem meglepő, hogy szálka volt sokak szemében. Grace ráadásul senkinek nem engedelmeskedett és a saját törvényei szerint élt. Ezt próbálták leverni rajta a hatóságok, akik egyre keményebb eszközökkel léptek fel ellene.
1586-ban megölték egyik fiát, majd 1593-ban Connaught kormányzója, Sir Richard Bingham foglyul ejtette a másik gyermekét, valamint elkobozta földjeinek jelentős részét. Grace igazságszolgáltatást követelve levelet írt I. Erzsébet angol királynőnek, de nem kapott választ. Ez volt az utolsó csepp a pohárban, amely arra késztette, hogy személyesen kérje az uralkodónő segítségét.
A találkozóra a greenwichi kastélyban került sor. A legenda szerint Grace nem volt hajlandó meghajolni Erzsébet előtt, mert önmagát is királynőnek tartotta. Egy másik jelenet még ennél is drámaibb hangulatúra sikerült. Grace tüsszentett egyet, de nem volt nála zsebkendő, így az egyik inas adott neki egy drága csipke zsebkendőt. A kelta harcos hangosan kifújta az orrát, majd a kendőt a kandallóban lobogó tűzre dobta.
A királynő alaposan leszidta, hogy a zsebkendőt ajándéknak szánta és el kellett volna tenni. Mire Grace azt válaszolta, hogy az írek soha nem tesznek piszkos ruhadarabot a zsebükbe, ennél ugyanis jóval erősebb a tisztaságérzetük. Ezek után hosszú, kínos csend következett (az udvaroncok pisszeni sem mertek, azt hitték, ott helyben kivégzik Grace-t a viselkedése miatt), amelyet a királynő hahotázása tört meg.
Senki sem tudja, hogy pontosan miért, de I. Erzsébet végül teljesítette a tengerek rettegett úrnőjének kéréseit. Grace cserébe beleegyezett abba, hogy véget vet az angol hajók elleni támadásoknak. Ezután visszatért a Rockfleet kastélyba, ám nem tartotta be ígéretét, és 1603-ban bekövetkezett haláláig támogatta az ír lázadókat.
Nyitókép: Unsplash
Sales munkatársat keresünk az IgaziNő csapatába!
Releváns munkatapasztalat előny, de nem elvárás. Olyan kollégát keresünk, aki ugyanannyira beleteszi szívét-lelkét a feladatába, ahogy azt mi magunk is tesszük. Jelentkezz: info@igazino.hu