A rosszindulat tényleg megrövidítheti az életet?
Megszakadt, összetört a szíve. Mindenki hallotta már ezt a kifejezést, rendkívül erős lelki trauma esetén használjuk. Mondjuk egy szeretett személy halála, szerelmi csalódás vagy más érzelmi stressz esetén.
Valójában azonban ez nem csupán negatív érzések, hanem öröm – mondjuk egy lottónyeremény – hatására is bekövetkezhet. Mivel a szív „kommunikál” a test más szerveivel, így azonnal tudatja, ha valami olyasmi történik veled, ami hatással van rád. Több mint 40 000 idegsejt dolgozik a szervezetedben azon, hogy eljuttassa az információkat más szervek felé.
Betegség kialakulása
Bár azt hinnéd, az összetört szív szindróma (takotsubo kardiomiopátia) csak egy néphiedelem, valójában létező betegség. Először a japánok azonosították. Olyan tüneteket produkál, mint a szívinfarktus, de tartós károsodások nélkül. A hormonok és az adrenalin hirtelen történő nagy mennyiségű felszabadulása váltja ki, hogy a szív egyes részei megnagyobbodnak. Ilyenkor a szívinfarktus tüneteit produkálja az elszenvedő, de nem következik be az artériák elzáródása vagy a szívizom károsodása.
Természetesen ilyenkor is orvost kell hívni, hogy megállapítsa, mi állhat a tünetek (kisugárzó fájdalom a mellkasból a váll, a hát vagy akár az állkapocs irányába, izzadás, légszomj) hátterében.
Bár a hirtelen, extrém mértékű stresszt nem tudod kikerülni, az enyhébb, tartós negatív érzelmeket befolyásolhatod, hiszen azok is káros hatással lehetnek rád. Ma már köztudott, hogy ezek magas vérnyomást és szívinfarktust okozhatnak.
Hogyan tudsz tenni ellenük?
Az élethez való hozzáállásod megváltoztatásával. Rossz hír a rosszindulatú embereknek, hogy náluk nagyobb eséllyel alakulhat ki szívinfarktus, mint azoknál, akik jószívűek. A pesszimizmus és a harag igazoltan együtt járnak a szívbetegségek kialakulásának nagyobb kockázatával.
Az erős negatív érzések miatt ugyanis bekapcsol a „harcolj vagy menekülj” üzemmód. A megnövekvő kortizol és adrenalin mennyiség következtében megemelkedik a szívritmus és a vérnyomás. Ráadásul egy már létező alapbetegség mellett akár vérrögök is keletkezhetnek, amelyek szívinfarktust vagy stroke-ot is okozhatnak.
Ezért is érdemes inkább a hála és az optimizmus útján járni, hiszen az elégedettség javítja mind a szív, mind az agy egészségét. A stressz hatékony kezelése pedig tanulható.
Nyitókép: Unslpash