Az élet legnagyobb kihívása, hogy szeresd önmagad…
Nemrég az önszeretet és önelfogadás témájával kapcsolatban alakult ki érdekes beszélgetés egy vidám asztaltársaságnál, több sör után.
Megosztom a leggyakoribb felvetéseket, amelyeket átbeszéltünk, mert sokak számára hasznos lehet.
Az önszeretet ezo-spiri baromság
A modern, tudományos alapokra épülő pszichológiában ez mindennek az egyik legfőbb alapja, az egészségtől kezdve a kiegyensúlyozott párkapcsolaton át a szeretett hivatás megtalálásáig. Ha eléred a pontot, hogy a külső visszajelzésektől függetlenül belső nyugalmat élsz át, nem leszel dróton rángatható, manipulálható.
Nem tudnak könnyedén becsapni, földbe döngölni. A vérnyomásod, a pulzusod, az emésztésed, a tested is jobban működik, a határait világosan tiszteletben is tartod, nem zsigereled ki a végletekig.
Aki szereti magát, az nárcisztikus
Francokat! A nárcisztikus karakter a valóságban nem szereti önmagát, hanem kompenzál. Épp a feltétel nélküli szeretet és elfogadás feltételekhez kötött illúzióját teremti meg minden lépésével.
És ha feltétel nélküli szeretet híján nevelkedtem?
Az egyik leggyakoribb probléma, hogy a szülő valamiért képtelen átadni a feltétel nélküli szeretet érzését. Van, hogy bántalmazók, elhanyagolók, függőségben élők. De lehetséges, hogy fiút vártak, és lány érkezett (vagy fordítva). Esetleg szorongó, aggódó típusok, akik magas elvárásokat támasztanak a gyerek felé és túlzottan is kritikusak vele. A leggyakoribb ok viszont transzgenerációs.
A szülő se kapta meg soha a feltétel nélküli szeretet alapérzését, mert az ő szülei, nagyszülei, dédszülei se ismerték azt. A rossz hír, hogy ez alaposan megnehezíti az ember dolgát. A jó hír viszont, hogy ez a nehéz indulás akár a tőkéd is lehet. A feltétel nélküli önszeretet és önelfogadás abszolút tanulható, és ha sokáig érezted a hiányát, sokkal értékesebb lesz a hazatalálás. És sokkal több eddig elfojtott kreatív energia repít majd a céljaid felé.
Anyám szeretett, mégsem fogadom el magam
Millió oka lehet. Dr. Máté Gábor beszélt arról többször, hogy édesanyja feltétel nélkül szerette őt. De egyrészt felült a kor csecsemőgondozási tévhitének és nem vette fel a síró babát, másrészt borzasztóan sokat szorongott zsidó asszonyként a holokauszt idején. Így aztán a kis Gábor hiába kapott volna ideális körülmények között rengeteg feltétel nélküli szeretetet. A valóságban azt élte meg, hogy ebből a végén semmi nem jut el hozzá. Kénytelen volt hát később, felnőttként dolgozni a hiány pótlásán. Mert ismételjük: ez tanulható.
Tanulható, de hogyan?
Olyan is előfordul, hogy valakit épp egy könyv indít el a változás útján, de a legtöbbször szükség van egyéni és/vagy csoportos terápiára. Az, hogy ezek milyen szemléletűek, abszolút preferencia és vérmérséklet kérdése. Csak az a fontos, hogy készen állj rá és hiteles szakember tartsa.
Ha utálod a csoportterápiát
A változáshoz a legtöbbször ki kell lépni a komfortzónánkból. A csoportos terápia nem kötelező, de olyat tud adni, amit az egyéni alkalmak természetüktől fogva nem. A csoportban hasonló problémákkal küzdő embereket találsz, akik nagyon szépen tükrözik a benned felmerülő kérdéseket és kételyeket is.
Látod, hogy mások traumái sem kisebbek vagy nagyobbak, csak épp teljesen mások – sokszor olyan helyen van az elakadás, ami számodra magától értetődő. Csoporttársaid gyakran épp azt mondják ki, amit te még képtelen vagy. Persze lehetséges, hogy épp olyan terápiát választasz, ahol egyáltalán nincs beszéd.
A zene-, ének- és táncterápia például tökéletes azok számára, akik nem nyílnak meg történeteikkel szívesen. A legfontosabb azonban a csoportban létrejövő bizalom és ítéletmentesség, ami segít abban, hogy a valódi, maszkok és szerepek nélküli önmagad légy.
Az önszeretettel felmentem magam a hibáim alól?
A hibák beismerése nem önfelmentés, hanem az egyetlen útja annak, hogy fejlődj. Az a túlsúlyos ember, aki nem szereti magát túlsúllyal is, nem tud fogyni. Mert nem fog szeretettel, türelemmel dolgozni a lelki okokon a fizikai lépések (étkezés, sport rendezése) mellett. Önelfogadás, önszeretet nélkül nincs egészséges, fenntartható pozitív változásra esély semmilyen téren.
Ez minden problémámat megoldja majd?
Nem garancia a kiegyensúlyozott életre, de egy nagyon fontos alapfeltétele annak. Aki szereti és elfogadja magát, az figyel a belső hangjára, és abba az irányba megy. Elfogadja saját hibáit és hiányosságait, ezért képes folyamatosan fejlődni, egyre jobbá válni.
Nyitókép: Unsplash
Lelkisegély Szolgálat elérhetőségei:
Ingyenesen elérhető zöld szám mobilról és a legtöbb szolgáltatótól: 137-37
Normál díjas vonal: +36 1 329 33 80
SKYPE mindennap 18-23 óráig: „segelyvonal”
Chat: http://chat.hatter.hu hétfőn és szerdán 18-23 óráig
Email: lelkisegely@hatter.hu
Élsz-halsz az IgazinNŐ cikkeiért? Akkor iratkozz fel hírlevelünkre, és mi elküldjük neked a hét legjobb cikkeit, nehogy lemaradj! 🙂