Az életedbe kerülhet, ha túltolod az optimizmust!

„Velem ilyen úgysem történhet meg” – mondja az agyunk, amikor elborzadva olvassuk a híreket, hogy terrortámadás történt Párizsban, vagy leukémiában elhunyt a fiatal szimpatikus énekes srác abból a metálzenekarból. 

Van az a szituáció, amikor az emberek a tűzjelzés ellenére is a helyükön maradnak, mert úgy gondolják, hogy velük úgysem történhet olyan, hogy tűz van, aztán menekülni kell az irodából. Az mindig mással történik meg. Ami a hírekben olvasható, az mindig a másik ember gondja, a mi életünk makulátlan, nem szenvedhetünk balesetet, és a hozzátartozóinkkal sem történhet semmi baj.

A jelenség neve: optimism bias, avagy a túlzott optimizmus, ami egy kognitív torzítás. Kutatások igazolják, hogy amikor valamilyen negatív eseményről hallunk, bekapcsol az agyunkban a becsapódó meteorit darabokat kis pillangókká átváltoztató rendszer, és a racionális gondolkodás helyett az ember inkább legyint egyet és megvonja a vállát.

Miért küszködik annyi környezetvédelmi szervezet azzal, hogy támogatókat szerezzen? 

Szomorú, hogy 2018-ban kipusztult az utolsó szélesszájú orrszarvú, de valljuk be, hogy a legtöbbünk ilyen esetben maximum elmorzsol egy könnycseppet és görget tovább. Sajnos a tragédia nem üti meg az ingerküszöbünket, amíg nem tapasztaljuk a bőrünkön. Lehet, hogy kiirtják a teljes Amazonast, de hát az olyan messze van tőlem, meg úgyis majd valaki más ültet fát helyettem.

Sajnos minél távolabbinak tűnik a gond, annál kevésbé fogunk érzelmileg bevonódni annyira, hogy cselekdjünk is. Amíg nem tapasztaljuk meg közvetlen közelről a bajt, addig az optimista kapcsológomb segítségével könnyen átsiklunk majd rajta. Mert mindig lesz valaki más, aki tesz a bolygóért helyettünk is.

FORRÁS: UNSPLASH

Ezért van az, hogy sok dohányos például hajlamos azt gondolni, hogy a tüdőrák kialakulásáért a genetika felel, és ha 15 év alatt nem betegedtek meg, akkor valószínűleg már nem is fognak. Készült egy nagyon érdekes kísérlet, ahol élesben tesztelik az optimism biast a hallgatóságon:

A kognitív torzítások felelősek többnyire a rossz pénzügyi döntéseinkért is, vagy amikor az észérvek ellenére sem hiszi el az agyunk, hogy tévedtünk. Tali Sharot professzor egyik előadásában a válásokat említi meg. A nyugati világban 5 házasságból 2 végződik válással, ha azonban a friss házasokat megkérdezzük,  mi a valószínűsége annak, hogy elválnak, a válasz 0% lesz.

Túlságosan optimisták vagyunk akkor is, amikor például részvényeket vásárolunk, vagy befektetünk. Velünk nem fordulhat elő, hogy elbukjuk a pénzünket. A professzor szerint az emberek 80%-ánál dolgozik a túlzott optimizmus, amikor döntéseket hozunk, és nagyon nehéz tudatosan kiiktatni ezt a rendszert.

Ne várjuk meg, amíg megtörténik a baj, és emiatt óvatosabbak leszünk! Igyekezzünk mindig felmérni a valós helyzetet és annak megfelelően dönteni, még akkor is, ha nagyon távolinak tűnik az a bizonyos dolog.

Nyitókép: Unsplash

KREATÍV ÍRÁS KURZUS PECHÁL PETIVEL!

Ha mindig is érdekelt az írás tudománya, de még sose mertél klaviatúrát ragadni. Ha nem tudod, hogyan, de szeretnéd papírra vetni gondolataidat. Ha titokban csak a fióknak írogatsz, JELENTKEZZ vagy ADD AJÁNDÉKBA a kurzust! 🎄 Részeltekért írj az info@igazino.hu mail címr

Tovább olvasok