Bálnazsír és lófej az ablakban – Milyen a karácsony külföldön?
Kéményen leereszkedő Mikulás, glitteres Jézuska, töltött káposzta dögivel, Csendes éj és csillagszóró, no meg szaloncukor zabálás. Számos karácsonyi szokásunk van, amelyet még gyerekkorból hozunk vagy már felnőttként ismertünk meg.
Aki azonban egyszer is külföldön töltötte az ünnepeket, az biztosan találkozott szokatlan vagy bizarr hagyománnyal, ami távol áll a miénktől. Szóval, mielőtt bárki kiborulna a halpucoláson vagy a hat kiló szaloncukor felaggatása miatt, merüljön el az alábbi meglepő karácsonyi tradíciókban.
Ausztria – elvisz a krampusz
Ami nálunk bájos iskolai előadás fekete cicanadrágban, az az osztrákoknál démoni parádé. Tudjuk a krampuszról, hogy a Mikulás segédje, és miatta kaptunk virgácsot a csoki mellé, a szomszédban azonban új szintre emelték a krampuszi létet. Szegény gyerekeknek mintha nem lenne elég, hogy lemaradtak az ajándékról. Aki a Mikulás rossz listájára kerül, kezdhet aggódni a krampusz miatt is, hiszen a szakállas öregúr verőembereként a tiroli falvak utcáit járva kosarában gyűjti be a rosszaságokat decemberben. Az alpesi falvak megtelnek kecskeszerű lényekkel, akik botokkal ijesztgetik az arra járókat. Mi tagadás, ez is egy módja, hogy otthon tartsuk a gyereket.
Katalónia – bélmozgásos farönk
Aki idén esetleg Barcelonában vagy más katalán városban karácsonyozik, ne lepődjön meg, hogy egy nugátot kaksizó fadarab lesz a ház sztárja. A Caga Tió – szó szerint „kakiló farönk” – ősi katalán hagyomány.
Régen a családok az erdőben kiválasztott farönknek arcot festettek, fejére pedig a katalán parasztok hagyományos sapkáját tettek. A rönköt betakarták, hogy ne fázzon. Manapság december elejétől a gyerekek minden nap megetetik a saját rönkjüket karácsonyig sütivel, gyümölccsel, tejjel. Az ajándékozás napján jöhet egy dal, majd bottal rávernek a rönkre, és előtűnnek az ajándékok.
Aki azt hiszi, hogy ezzel vége a katalán bélmozgásos karácsonynak, nagyon téved. Náluk ugyanis a klasszikus betlehemekben a jászol szokásos szereplői mellett egy letolt nadrágos alak is guggol a sarokban. Az El Caganer, a „kakiló ember” a bőséges termést szimbolizálja és jó szerencsét hoz az embereknek. A fogyasztói világ persze rárepült az ürítő figurára, így idén akár egyszerre tehetünk a fa alá guggoló pápát, királynőt és Barack Obamát.
Japán – rántott csirkét mindenkinek
A nyugati életstílus egészen a hetvenes évekig nem szivárgott be Japánba, onnantól kezdve viszont nem volt megállás. Megnyílt az első KFC is, ami egy bárgyú marketingkampánynak köszönhetően karácsonyi étellé varázsolta a vödrös rántott csirkét a távol-keleti országban. A Kentucky karácsonyra elnevezésű kampány során a cég sikeresen elhitette a japánokkal, hogy a bundás szárnyas hagyományos amerikai karácsonyi lakoma. Azóta december 24-én hosszú sorok kígyóznak a gyorsétterem előtt, de csak az tömheti magába vödörszámra a rántott csirkét, aki jó előre leadta rendelését vagy asztalfoglalását.
Grönland – egy falat nyers bálnazsír?
Amikor az ünnepi asztalnál épp a kelbimbó miatt dohogsz, jusson eszedbe, hogy Grönlandon bálnazsírt nyalogathatnál. Az északi szigetországban sok szempontból hasonlóan ünneplik a karácsonyt, mint nálunk. Igaz, fenyőfa nincs, azt importálniuk kell, és az ajándékok is eltérőek. Ami nálunk lehet egy üveg ital, karácsonyi keksz vagy zokni, az a grönlandiaknál rozmáragyar, szánkó vagy fókabőr kesztyű.
A nagy meglepetés azonban az asztalnál érne minket, ahol mattakot és kiviakot tennének elénk. A mattak kockára vágott nyers bálnabőr és bálnazsír keveréke. Állítólag a friss kókuszra hasonlít, de gyakorta túl nehéz rágni, ezért egyszerűen lenyelik. A kiviak pedig fókabőrbe csomagolt tengeri madarat jelent, amit több hónapos bomlás után szolgálnak fel. Ilyen csemegék után egy hódlevest simán bevállalunk, nem igaz?
Ukrajna – karácsonyi gömb helyett pókháló
Mielőtt a lusták elégedetten felsóhajtanának, ez nem azt jelenti, hogy kapjuk le a sarokból a pókhálót és dobjuk a fára. Ez az érdekes karácsonyi hagyomány nem a tisztaságról, hanem a szerencséről szól. A legenda szerint egy szegény asszony és a gyerekei fenyőtobozból neveltek karácsonyfát, de a díszítésre már nem futotta. Karácsony reggelén arra ébredt a család, hogy a házban lakó pókok gyönyörű, csillogó hálóval borították be a fát. Így a szokásos díszek mellett az ukránoknál mindig találunk pókdíszeket és hamis pókhálókat a karácsonyi dekorációban.
Wales – horrorkarácsony
A wales-i karácsonyozást csak haladóknak javasoljuk, akiknek nem probléma, ha egy élőhalott ló néz be az ablakon. A vitatott eredetű szokás lényege, hogy az ünnepi időszakban egy fehér lepedőt terítenek egy rúdra, amire egy lókoponyát erősítettek, és ezzel kopogtatnak be a városlakókhoz. Régen a botot cipelő társaság énekelt, ijesztgetett, a családokat pedig választás elé állította. Vagy beengedik és jól megetetik, megitatják őket vagy vállalják a rímháborút versben vagy dalban. Ma már inkább kocsmákba térnek be, de a hátborzongató lókoponya megmaradt.
Érdemes kipróbálni a karácsonyt külföldön, mert elképesztő szokásokkal lehet találkozni. És bár számos hagyomány nagyon furcsa számunkra, végső soron mindenhol ugyanaz számít: a család és a barátok. Aki nem a legbizarrabb hagyománnyal kezdené, annak irány Írország! Az ünnepi héten teljesítendő 12 pub karácsonykor nem tűnik félelmetesnek. Ott ráadásul a szokásos süti-tej kombó helyett még a Mikulás is egy korsó Guinness sört kap.
Nyitókép: Wikipedia
Élsz-halsz az IgazinNŐ cikkeiért? Akkor iratkozz fel hírlevelünkre, és mi elküldjük neked a hét legjobb cikkeit, nehogy lemaradj! 🙂