Értelmetlen gyermekhalál a vízben – Tartsd be a fürdőzés alapszabályait!

Hétvégén belefulladt a Balatonba egy két és fél éves kislány. Édesanyámék épp azon a strandon voltak, ahol a tragédia történt. Ő és a férje azóta is az események hatása alatt vannak, nehezen dolgozzák fel, amit láttak.

Röviden összefoglalva, a másodfokú viharjelzés ellenére egy cseh házaspár elindult úszni a gyermekükkel. A szél azonban annyira erősnek bizonyult, hogy elsodorta a matracot, amin a kislány a család kutyájával feküdt. Egy stégen játszó gyermek vette észre, hogy nagy a baj, az ő segélykiáltását hallották meg a közelben lévő emberek.

Rögtön hatalmas riadalom támadt a kempingben, a mentősök, a rendőrök, a vízügyi szakemberek perceken belül kiérkeztek, és helikopter is riasztottak. Közben hangosbemondón keresztül kérték a nyaralók segítségét, akik aztán a vízi mentők irányításával élőláncot alkotva keresték az eltűntet. A búvárok kb. másfél óra múlva találtak rá a picire – sajnos már késő volt.

Anyukám sírva mesélte, mennyire megrázott mindenkit a kislány vízbefulladása, többen sokkot kaptak a helyszínen. Engem is felzaklatott az eset. Nem viccből villog a viharjelző, hanem a fürdőzők, a vízen tartózkodók biztonsága miatt.

Sokan – az érintettekhez hasonlóan – mégis figyelmen kívül hagyják az adott esetben életmentő jelzéseket.

Egyik ismerősöm szintén a Balatonnál pihent és saját fülével hallotta, hogy a vihar lecsapása előtt valaki azt mondta, őt ne korlátozza senki, neki ne mondják meg, hogy beviheti-e az unikornist a vízbe. Nem ismerem a szombati szerencsétlenség részleteit. Nem tudom, milyen megfontolásból döntöttek úgy a szülők, hogy a rossz időjárási viszonyok ellenére fürdőznek egyet a kislányukkal. Azt viszont igen, hogy ezzel örökre megpecsételték a sorsukat.

FORRÁS: UNSPLASH

A legfájdalmasabb az egészben, hogy az ilyen balesetek elkerülhetők lennének, ha az emberek reálisan felmérnék saját és csemetéik úszástudását és rendelkeznének kellő vízbiztonsággal. De nemhogy csökkenne, egyre több a vízbefulladások száma, ami statisztikák szerint a gyermekek körében az egyik leggyakoribb halálok.

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az apróságok akár 25 másodperc alatt megfulladhatnak, még a legsekélyebb vízben és a babamedencében is. És nem kiabálnak, nem kapálóznak, nem csapkodnak a vízben, hanem gyorsan elsüllyednek – figyelmeztet Dr. Steven Kernie, a Dallasi Gyermekgyógyászati ​​Központ intenzív terápiás orvosa.

Hozzátette, meglepő módon rengeteg vízbefulladás történik olyan eseményeken, ahol tucatnyi felnőtt tartózkodik egyszerre, mert mindenki azt hiszi, hogy a másik őrködik a gyerekek felett. Értem én, hogy a nyaralás a szabadságról, a kötetlen időtöltésről szól, és mindenki igyekszik minél több időt strandolással tölteni.

De iszonyúan fontos figyelembe venni néhány szabályt azért, hogy a mi gyermekünk ne váljon a hullámok áldozatává.

  • Azoknak a gyermekeknek, akik még nem tudnak úszni, állandó felügyeletre van szükségük. Ez azt jelenti, hogy a szülőknek mindig a gyermek mellett kell lenniük, teljes figyelmükkel rá fókuszálva. Ha már megtanult hosszabb távokat úszni, akkor is szem előtt kell tartani, akárhány éves. Hiszen korosztálytól függetlenül bármikor  elveszítheti a magabiztosságát, elfáradhat vagy pánikba eshet. És abból nagy baj lehet.

 

  • Amikor a medencénél, a tengerparton vagy bárhol máshol strandolunk, némítsuk le a telefont és tegyük a táska aljára! (Ugyanakkor fontos, hogy szükség esetén kéznél legyen.) Miért? Öt másodperc nyomkodás elég ahhoz, hogy elterelődjön a figyelmünk, és mi legyünk a hibásak egy tragédia bekövetkeztében. Ezenkívül tudnunk kell, pontosan hol vagyunk, hogy könnyen megadhassuk tartózkodási helyünket a mentésirányítóknak.

 

  • A közhiedelemmel ellentétben a karúszó nem nyújt teljes biztonságot, ezért sem karúszót, sem úszógumit viselő gyermeket nem szabad egyedül hagyni! A szakértők mentőmellény használatát javasolják a balesetek elkerülése érdekében, ami a hőség miatti hirtelen rosszullétnél is életmentő lehet.

 

  • Az amerikai gyermekgyógyászok szövetsége azt tanácsolja, hogy minden gyermek és szülő tanuljon meg úszni. Ennek érdekében célszerű olyan úszóiskolákat keresni, amik kiemelkedő minősítést kaptak, és felkészült oktatók tanítják az alapokat. Minél korábban kezdődik meg a vízhez szoktatás, annál nagyobb lesz a gyermek vízbiztonsága, a szülővel végzett közös úszás pedig erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot.

 

  • Alapszabály, hogy felhevült testtel – főleg forróságban – nem ugrunk vízbe, hanem fokozatosan, lassan szoktatjuk szervezetünket a víz hőmérsékletéhez. A testet érő hideg ugyanis olyan folyamatokat indíthat el, ami akár hirtelen szívmegálláshoz is vezethet.

 

  • Figyeljük a viharjelzéseket! Elsőfokú jelzés esetén a viharjelző lámpák percenként 45-ször villannak fel sárga villogó fénnyel. llyenkor a parttól számított 500 méteren belül szabad csak fürdeni, csónakázni, vízibiciklizni stb. Másodfokú (65 km/órát meghaladó szél) jelzés esetén a percenként 90 felvillanás arra figyelmeztet, hogy hamarosan megérkezik a vihar. Ilyenkor tilos fürdeni, illetve bármilyen vízi sporteszközzel közlekedni. Aki megszegi a szabályokat, könnyen járhat úgy, mint a Balaton partján kempingező cseh család.

 

  • Ha segítenünk kell egy bajba jutott úszón, az időben megkezdett, alapszintű újraélesztéssel (BLS) megmenthetjük az életét. Többféle tanfolyamot találni az interneten, ahol elsajátíthatjuk az ehhez szükséges ismereteket.

Nyitókép: Unsplash

Tovább olvasok