Ezektől a szexuális problémáktól szenved a legtöbb nő és férfi

Bizonyára sokan tapasztalnak életük során kisebb-nagyobb elakadásokat a szexualitásukban, a kérdés, hogy mikor jön el az a pont, amikor érdemes szakemberhez fordulni. 

Csörgits Kinga szexuálterapeuta szerint az orgazmuszavar, a korai magömlés és a merevedési zavar vezeti a toplistát a leggyakoribb szexuális elakadások között. Azt is elárulja, hogy hogyan előzhetjük meg a hálószobai kudarcélményeket.

Amikor valaki megérkezik a terápiába, 4 területet vizsgálnak meg: az identitást, melynek része a szülőkkel való kapcsolat, a világnézet, a nőkről és férfiakról alkotott kép, a szeretetnyelv stb., a jelenlegi kapcsolat minőségét vagy a hiányát, a lehetséges egészségügyi vonatkozásokat és a páciens saját magával való kapcsolatát.

Nőknél gyakori, hogy vagy egyáltalán nem volt még orgazmusa, vagy magának képes örömet okozni, de partneri viszonyban már nem, vagy csak nagyon nehezen tudja átélni. A szakember szerint az orgazmuszavaros képletek mögött legtöbbször egy érzelmileg elérhetetlen szülői minta áll.

„Az a nő, aki nem képes megengedni magának az orgazmust, az sérült az intimitásban, a szeretetnyelvben, és komoly kötődési zavarai vannak. Fél elengedni magát, és a gátak miatt nem ismeri a saját vágyait, a testét és a határait sem.

Gyakran előfordul, hogy a nő meg akar felelni a férfinak, és az ő kielégülését előrébb helyezi a sajátjánál. Emellett transzgenerációs minták is bekapcsolhatnak, amiket az anyától, nagymamától hozunk. Ilyen sztereotípiák például a “minden férfi csak azt akarja” vagy “egy nő ne élvezzen” és még sorolhatnám. Ezeknek a mintáknak tudat alatt próbálunk megfelelni, ami szintén elakadásokhoz vezet” – jegyzi meg a szakember.

Férfiaknál leginkább a korai magömlés fordul elő, melynek a kudarctól való félelem a leggyakoribb oka, vagy a merevedési zavar, ami mögött legtöbbször a bizonytalanság áll. Ezek a férfiak mindig egy erős belső szorongással és teljesítménykényszerrel érkeznek a terápiában. Vagy elvesztették a feleségüket, vagy félnek, hogy elveszítik, esetleg meg akarnak neki felelni, vagy szeretnének egy kiegyensúlyozott kapcsolatot, de nem bíznak magukban.

FORRÁS: UNSPLASH

„Érdekes, hogy legtöbbjük az élet más területén kifejezetten sikeres, mégis az intimitásában bizonytalan. Ezeknél a férfiaknál ott van egy megdolgozásra váró, markáns anya-fia kapcsolat, ahol anya mindig megmondja a tutit. Ha ez a férfi szeretné levetkőzni a gátakat, amik a merevedési zavart okozzák, de napi háromszor fel kell hívnia az anyját, mert az beteg, öreg stb., nem fogunk tudni eredményeket elérni a terápiában” – árulja el a szakember.

Majd hozzáteszi: „Aki túlságosan szoros kötődésben van az anyjával, annak az életében egy markáns szeletet fog kihasítani, hogy ő anya kisfia. Éppen ezért sokszor adok nem szexszel összefüggő házifeladatokat, például, hogy válasszon ki 3 életterületet, ahol tudatosan kifordul ebből a kisfiú szerepből és felvállal egy önazonosabb minőséget. Ha sikerül meghúznia a határait, az az intimitásra is pozitív hatással lesz.”

Amíg a saját szexualitásunkba tudat alatt beépül a szégyen, az undor vagy a kudarctól való félelem, addig ugyanúgy tartani fogunk egy szakembertől, mint egy új lehetőségtől. Rengeteg film és mese azt sugallja, hogy ha szerelmes leszel, azzal együtt jár a jó szex is, pedig a valóságban ez nem feltétlenül van így.

Lehet, hogy jó a kapcsolat, de hiányzik a vágy, vagy kielégítő a szex, de nincs benne érzelem.

Ezekkel a helyzetekkel viszont már nehezebben boldogulunk, és csak akkor kezdünk el gondolkodni, hogy valami nem oké, ha már konkrét tünetek jelennek meg. Sajnos nincs benne a köztudatban, pedig a szexualitás egy tudatosan fejleszthető terület, ami ugyanannyira lehet traumatikus és fájdalmas, mint amennyire gyönyörteli és kielégítő.

Van kérdésed a témával kapcsolatban? Írj nekünk bátran! szerk@igazino.hu A szexuálterapeuta válaszol.

Nyitókép: Unsplash

Tovább olvasok