A férfiakat összehozza, a nőket szétválasztja, ha pletykálnak?
Az emberek általában úgy gondolják, hogy a nők a legnagyobb és legelszántabb kibeszélők, ezzel szemben az igazság az, hogy a férfiak is szeretik megbeszélni a világ nagy dolgait. Csak a gyengébbik nemhez képest némiképp eltérő módon.
Erről beszélgettünk néhány kollégámmal ebéd közben, egyikőjük véleménye azonban erősen gondolkodóba ejtett. „A nők hihetetlenül kegyetlenek tudnak lenni egymással, főleg akkor, ha rivalizálás van a háttérben. Általában nem mondják el őszintén a véleményüket, nehogy rosszindulatúnak vagy irigynek tűnjenek, de szinte mindig valamilyen ocsmányságot mondanak a vetélytárs háta mögött. Mi, srácok, viszont szemtől szembe oltogatjuk egymást, ami nálunk a haverság jele, ha pedig bizalmas infókat hallunk valakitől/valakiről, azt nem teregetjük ki gusztustalan módon.”
Vitathatatlan, hogy mindkét nem szeret mindenféléről susmorogni, akadnak azonban különbségek a stílust és a motivációt illetően. A férfi barátságok a csapathoz való tartozás evolúciós vágyából kiindulva inkább az együttes tevékenységekre épülnek. Mint pl. egy közös meccsnézés, horgászat, sörözés, hegymászás stb. Az együtt megélt élményekkel kapcsolatos pletykálás azonban nem hat destruktívan a résztvevőkre. Sőt, inkább erősíti a csoportkohéziót. Ezzel szemben a nők közötti barátságok bensőségesek, intimek és mély érzelmi töltettel bírnak. Ez lehet az egyik oka annak, hogy a nők szeretnek intenzívebben foglalkozni mások külsejével, szexuális életével, családi viszonyaival és minden egyéb dologgal, amibe belelátnak (vagy bele akarnak látni).
Az egyik tanulmány, amely a barátságok minősége és a pletykálásra való hajlam közötti összefüggéseket vizsgálta mindkét nemnél, arra is rávilágított, hogy a nők ugyanúgy szeretnek fecsegni aktuális témákról. Ám a férfiakkal ellentétben kevésbé érdekli őket a politika, a technológia, a sport vagy a gazdaság. Bár nem lehet általánosítani, a vizsgálat alapján a nők érdeklődését sokkal inkább felkeltik a bűnügyek, a bulvárhírek, a sztárokkal kapcsolatos történések. De ha arról van szó, a kedvencük védelmében majdhogynem vérre menően képesek egymásnak esni.
Annyi bizonyos, hogy olykor-olykor mind beleesünk a pletykálkodás kísértésébe. Előfordulhat, hogy bosszúból, haszonvágyból vagy utálatból kifecsegjük a ránk bízott titkot. Vagy csak azért pusmogunk róla valakinek, hogy kicsit felkavarjuk az állóvizet. Őszintén szólva, ezen okok egyike sem vezet jóra. Amikor ugyanis bántó, lekicsinylő és valótlan dolgokat mondunk másokról a hátuk mögött, az tükrözi, hogy kik vagyunk valójában.
Nyitókép: Midjourney