Irán: hidzsábokat égetnek a fiatal lányok tüntetéseken!

Mahsa Amini, a szeptember közepén tragikus körülmények között elhunyt 22 éves iráni nő halála tüntetések ezreit indította el az elmúlt időszakban Iránban. De vajon miről is van szó, mi most a helyzet az egykori Perzsiában, és vajon mi várható? 

Jó nagy középső ujj a szakállas diktátoroknak

Pontosan senki nem tudja, hogyan halt meg Mahsa Amini. A rendőrség azt állítja, hogy szívrohamban. De – tekintve, hogy a fiatal nőnek semmilyen alapbetegsége nem volt – nagy a valószínűsége, hogy a valóságban az iráni erkölcsrendészet brutalitása felelős a tragédiáért. Aminit ugyanis azért tartóztatták le, mert nem megfelelően hordta a muszlim országok többségében kötelező fejkendőt, a hidzsábot, ami a teokratikus köztársaságban súlyos szabálysértésnek számít.

Bár Iránban nem olyan könnyen elérhető az internet, mint nálunk, a hír gyorsan terjedt. Néhány napon belül nők tízezrei lázadtak fel és vonultak az utcára énekelve, táncolva, szabadsághoz való alapjogaikért tüntetve, Mahsa Amini mártírhalálát társadalmi összetartó erőként használva.

Amikor megláttam az iráni ajatollah és az elnök közös képe előtt kiengedett hajjal, fedetlen fővel fityiszt és középső ujjat mutató középiskolás lányokat Teheránból, az igazat megvallva az én szemem is könnybe lábadt. Sokan aztán nyilvánosan el is égették hidzsábjaikat.

Ezekkel a nőkkel nem lehet packázni

Gondoljunk csak bele, micsoda bátorság kell ehhez! Az Iráni Iszlám köztársaságban 1979 óta kötelező a hidzsáb, ami természetesen nemcsak magát a fejkendőt, hanem a szerény, végtagokat is elfedő, visszafogott öltözködést is magában foglalja.

1979-ben az ún. iszlám forradalommal a régió legnagyobb bortermelőjeként ismert Iránban, egyik napról a másikra lett illegális az alkohol. Vele együtt pedig a nők szabad öltözködése és hajviselete is. Tilos továbbá a nőknek nyilvánosan énekelni és táncolni, de sokan azt is nehezményezik, hogy az erős szegregáció miatt a családok nem járhatnak közösen strandra sem. Ezek a lányok egytől egyig úgy nőttek fel, hogy nem is emlékeznek a forradalom előtti időkre, amiről a szüleik és nagyszüleik fiatalkora szólt.

Forrás: Unsplash

Ha adott egyfajta szabadság, és nem teljes az elnyomás, az embereknek van ereje lázadni. Erre most alighanem azért nyílik lehetőség, mert a mostani fiatalok ma élő ősei szabadságban nőttek fel. Szaúd-Arábiával, Afganisztánnal vagy Pakisztánnal ellentétben Irán népe a teokrácia ellenére is viszonylag szabad maradt. A nők autót vezethetnek, saját vállalkozást vihetnek, egyetemen tanulhatnak, értelmiségi pályát választhatnak. Szavazhatnak és választhatók, bár persze nem épp egyszerű magas politikai szerephez jutni nőként, ezt talán mondanunk sem kell.

A művelt, saját egzisztenciával rendelkező nők így aztán érzékenyebbek az erkölcsrendészet atrocitásaira. Nem úgy, mint azok a gyerekfejjel házasságba kényszerített, teljesen elnyomott nők, akik még csak tanúként sem léphetnek színre az iszlám világban a bíróság előtt. Az iráni nőkkel viszont nem lehet packázni, tőlük 1979-ben sem lehetett elvenni minden hatalmat, és most is lépnek, ha kell.

Egyetlen kormány se mondja meg, mit viselhet egy nő!

Miközben a lányok és a nők a 86 milliós Iránban a kötelező hidzsáb ellen lázadnak, Norvégiában és Svájcban épp ellentétes a helyzet. Ott a niqabot – az arcot elfedő iszlám viseletet – tiltják, de Franciaországban és az USA egyes államaiban is időről időre előtérbe kerül a niqab-tilalomról szóló törvényjavaslat. Bár két eltérő helyzetről beszélünk, a lényeg ugyanaz: mindkét esetben nők alapvetői jogait korlátozzák arra, hogy szabadon kifejezhessék önmagukat. Legyen szó hidzsábról vagy niqabról, a nők viselete nem volna szabad, hogy kormánydöntés függvénye legyen.

Majd ők tudják, milyen utat választanak maguknak e téren. 

Egy olyan világban, ahol egyre több kormány hoz a nők jogait korlátozó intézkedéseket (lásd a fogamzásgátláshoz vagy abortuszhoz való hozzáférés elnehezülését), az iráni nők bátor kiállására érdemes odafigyelnünk. Nemcsak a támogatásunkat érdemlik meg, de a maximális tiszteletünket is.

Nyitókép: Unsplash

 

Sales munkatársat keresünk az IgaziNő csapatába!

Releváns munkatapasztalat előny, de nem elvárás. Olyan kollégát keresünk, aki ugyanannyira beleteszi szívét-lelkét a feladatába, ahogy azt mi magunk is tesszük. Jelentkezz: info@igazino.hu

Tovább olvasok