Női ninják: Csábítani is úgy tudtak, mint gyilkolni…

Nőként támadás esetén hátrányos helyzettel indulunk. Gyerekként sem igazán verekszünk, testfelépítésünk pedig fizikailag gyengébb, mint a férfiaké.

Így ha erőszakkal találjuk szemben magunkat, leggyakrabban leblokkolunk. Pedig az önvédelmi képesség tanulható, ráadásul az egyik legismertebb formája nőktől ered. A ninjutsu női önvédelmi rendszere arra tanít meg, hogy a gyengeségeidet, amelyek hátrányt jelentenek, előnnyé is fordíthatod.

Nem annyira testi erőre, hanem inkább helyzetfelismerésre épít. Ez a tudás, amit ma modern belvárosi edzőtermekben tanulhatsz meg, valójában a XVI. századi feudális Japánból ered, ahol bizony nemcsak férfi, hanem női ninják is léteztek.

A szamurájokról persze sokkal többet tudunk, mint a rejtélyes nindzsákról. Hiszen a szamurájok számítottak a katonai elitnek, akik feladata a szemtől szembeni küzdelem volt. A ninják pedig mindig is az árnyékban, láthatatlanul mozogtak, és így végezték el a rájuk bízott feladatokat.

Ez a fajta szellemiség már a X. században megjelent a folytonos belháborúk dúlta Japánban. Rájöttek, hogy a lopakodó és megtévesztő harcmodor olykor sokkal hatékonyabb a nyílt küzdelemnél. A kunoichinek nevezett harcos nők tisztában voltak vele, hogy fizikai adottságaiknál fogva nem tudnak a nyers erőre hagyatkozni, ám a női praktikák teljes tárházát be tudták vetni a cél érdekében.

Egy lány, aki bérgyilkos hálózatot szervezett

A leghíresebb kunoichi egy szamuráj hadvezér felesége, Mocsizuki Csijome volt. Ő szervezte meg az első és legnagyobb női kém- és bérgyilkos hálózatot. A háromszáz lány főleg árvák és prostituáltak közül került ki. Csijome egy kis faluban árvaháznak tüntette fel a szervezetét, és a kiképzett női ninják gésának, papnőnek, jósnak vagy prostituáltnak álcázva tevékenykedtek.

FORRÁS: WIKIPÉDIA

A kiképzésük eltérő volt a férfiakétól, de ugyanolyan kemény. Elsajátították a közelharcot puszta kézzel és fegyverrel. Megtanultak álcázni, felderíteni, kémkedni, mérgeket használni. Tisztában voltak a pszichológiai hadviselés fontosságával és azzal, hogy a cél érdekében minél jobban ki kell használniuk női mivoltukat. Először az ellenség bizalmába férkőztek, és csak akkor támadtak – vagy szereztek információt -, ha már kellően közel voltak.

Táncot, tea szertartást, éneklést is tanultak, hogy minél nőiesebbek legyenek. Pont ezért féltek tőlük olyan sokan: egy harcost könnyű felismerni, ám egy ártalmatlannak látszó, gyenge nőt ritkán látunk veszélyesnek… Persze manapság ezeket már nem tanítják meg egy edzésen – de azt, hogy hatékonyabban meg tudd magad védeni, igen.

Mit tanulhatunk a kunoichiktől?

A rejtőzködő ninja nem az a típus, aki kivont karddal rohan a csatába és feláldozza magát. Sokkal inkább a helyzetfelismerésre és a konfrontáció elkerülésére alapoz, hiszen egy veszélyes helyzetből biztonságosabb kihátrálni. Egy ilyen ősi edzés modern köntösbe bújtatva megtanít rá, hogyan szúrd ki a lehetséges támadót. Sőt, arra is, hogyan előzd meg a veszélyes helyzeteket. Ha viszont nem tudod elkerülni a támadást, akkor megmutatja, hogyan adj bele mindent, hogy aztán el tudj menekülni. Épp ezért minden nőnek ajánlott, aki szeretné megvédeni magát…

Nyitókép: Unsplash

Tovább olvasok