“Rézf@szú bagoly” – Fogadjunk, hogy nem tudod, mi az!

„Viselkedj, mert elvisz a rézfaszú bagoly!” Sok kifejezésünk van, amit a legnagyobb természetességgel használunk, de legtöbbször nem is tudatosul bennünk, miről is beszélünk tulajdonképpen.

Ez a válogatás olyan magyar lényekről szól, akiket gyakran emlegetünk, de nem mindenki tudja, kik vagy mik is lehetnek ők, és hol van a helyük a mondák vagy a népi hiedelmek világában.

Rézfaszú bagoly és vasorrú bába

Bagolynak vagy bagónak is mondják, a gyerekeket szokták vele ijesztgetni. A rézfaszú bagoly vagy elviszi vagy „megreszeli” azt, aki rosszul viselkedik. Néhány forrás ősi totemállatban keresi az eredetét, vagy a sámánoknak segédkező táltosmadarak egyikeként képzeli el a szólásban szereplő baglyot. Vannak ugyanakkor olyan értelmezések is, amik szerint a rézfaszú bagoly a vasorrú bába férfi párja.

A bábák nemcsak szüléseknél segédkeztek, de a magzatelhajtásokat is ők végezték. Az általuk használt hosszú eszközre utal a vasorr, amit rézfognak is mondanak. Azok a rémes dolgok, amiket a mesékben a vasorrú bába tesz, például forralja a vizet, amiben megfőzi a gyerekeket, mind az abortuszra utalnak. Ezek szerint az elképzelések szerint a férfi orvost, aki ugyanezzel foglalkozott, szintén az eszköze miatt nevezték rézfaszúnak.

Szépasszony

Gondolkodtunk-e már azon, hogy az egri Szépasszony-völgyet vajon kiről nevezhették el? Egyes források, mint a Néprajzi Lexikon, szerint a szépasszony egy pogány istennő vagy ártó szellem, boszorkány. Balszerencsét tud hozni arra, akire megharagszik, nemi betegséget okoz, vagy akár elcseréli az újszülötteket. A régiek emiatt igyekeztek a kedvében járni, áldozatot mutattak be neki, és az ő emlékét őrzi a völgy neve is.

FORRÁS: PEXELS

Mások szerint a szépasszony inkább valóságos személy lehetett: vagy egy finom boráról híres pincetulajdonos, vagy egy helyi katonatiszt felesége volt, akinek különösen nagy étvágya volt férfiak terén.

Markoláb

Gyermekek ijesztgetésekor emlegetett lény, sokan a Kincskereső kisködmönből ismerik. Néhány forrás a palóc mondavilág egyik természetfeletti lényeként azonosítja: a nap- vagy holdfogyatkozást a markoláb okozza, mégpedig azzal, hogy megeszi az égitestet, majd később kihányja. Bizonyos vidékeken a markoláb a kútban vagy más, gyermekek számára veszélyes helyen rejtőzik, és lerántja magával azokat az óvatlanokat, akik tiltott helyre tévednek.

Lidérc

A lidérc vagy lúdvérc a népi hiedelmek egyik szelleme. Tűz, láng alakjában jelenik meg, a viselkedése erősen szexuális töltetű. Képes az áldozatában vágyat kelteni, majd a vesztébe csalni. A régiek ezzel is magyarázhatták azt a jelenséget, amikor a mocsarakban feltörő gázok véletlenszerűen begyulladnak, és messziről akár tábortűznek is tűnhetnek. Ha a terepet nem ismerő utazó elindult a fény forrása felé, könnyen a láp foglya maradt.

Bizonyos vidékeken a lidérc segítő szerepet is kaphat. Ha szeretnénk saját lidércet, a népi hit szerint egy fekete tyúk első tojását kell a hónunk alatt kikölteni. A lény, ami kikel, vigyáz a gazdájára, éjjel pedig a szeretőjeként viselkedik.

Hétszünyű kapanyányimonyók

A legtöbben a Fehérlófia című meséből ismerjük, és megelégszünk azzal, hogy ez egy bonyolult nevű, öreg erdei törpe, aki kiszúr a főhőssel. Nem is gondolnánk, milyen konkrét tulajdonságaira utal a neve. A szüny bizonyos értelmezés szerint a sing nevű hosszmértéket jelenti. Így hét szüny az annyi, mint hét sing, azaz 4,35 méter.

Aki nem ismeri a mesét, és most vigyorog, annak csalódnia kell: az öregembernek a szakálla ilyen hosszú. Ha a kapanyányimonyók jelentését keressük, eszünkbe juthat a tikmony szó: tyúktojást jelent. Ha a kapanyányi szóval találkoztunk már koponyányiként egyes meseváltozatokban, akkor már láthatjuk is magunk előtt a nagyszakállú törpét, akinek koponya nagyságú tojásai vannak. Igen, a lábai között.

Nyitókép: Pexels

KREATÍV ÍRÁS KURZUS PECHÁL PETIVEL!

Ha mindig is érdekelt az írás tudománya, de még sose mertél klaviatúrát ragadni. Ha nem tudod, hogyan, de szeretnéd papírra vetni gondolataidat. Ha titokban csak a fióknak írogatsz, JELENTKEZZ vagy ADD AJÁNDÉKBA a kurzust! 🎄 Részeltekért írj az info@igazino.hu mail címr

Tovább olvasok