Stuart Anna: Férje és leszbikus szeretője is boldoggá tette…

Nagy-Britannia első uralkodónője egyesítette Skóciát és Angliát Nagy-Britanniává, pedig esélytelen volt az is, hogy valaha trónra kerül. Alapból negyedik gyermeknek érkezett a családba, a király bátyjának, a yorki hercegnek második lányaként.

Nem éppen egyenes út az uralkodáshoz, neki mégis sikerült… De hogyan?

Boldogtalan gyermekkor

A szülei nyolc gyermeket terveztek, de csak ő és a nővére, Mária érték meg a felnőttkort. Anna gyerekkora óta különféle fájdalmas betegségektől szenvedett, és állandóan könnyezett a szeme, mint aki folyamatosan sír. Szembetegsége miatt Franciaországba küldték, és nagyanyja, özvegy Bourbon Henrietta Mária nevelésére bízták.

Addigra már több testvérét is elvesztette, és csak bizakodhatott abban, hogy Európában majd új, derűsebb életet kezd. De milyen lehet a légkör egy olyan otthonban, ahol a férjet és korábbi uralkodót kivégezték?

Az elátkozott

Nagyon úgy tűnt, hogy ahol szerencsétlen Anna megjelent, elkezdtek hullani a rokonok. Nem sokkal azután, hogy megérkezett Franciaországba, nagyanyja váratlanul elhunyt. Ezután nagynénje, Stuart Henrietta vette át felette a gondnokságot, ám ő sem bizonyult hosszú életűnek: egy évre rá ő is meghalt. Annát visszavitték Angliába, ám édesanyja elhunyt rákban.

A megözvegyült férj újranősült, de új feleségével sajnos mind a tíz gyermeküket elvesztették: vagy halva születtek, vagy egyszerűen nem élték túl a csecsemőkort. Így nem akadt trónörökös sem, aki megakadályozhatta volna, hogy később Anna uralkodóvá váljon.

Leszbikus szerelem és boldog házasság

Anna aztán magányában jó barátságot kötött egy Sarah Jennings nevű lánnyal, aki később a szeretője lett. A házasságot azonban nem kerülhette el: 18 éves korában férjhez adták Oldenburgi Györgyhöz. Férjével egész kapcsolatuk alatt szoros barátságban maradtak és törődtek egymással.

A KÉPEN: SARAH JENNINGS, FORRÁS: WIKIPÉDIA

Amikor a házaspár elköltözött a saját rezidenciájába, Whitehallba, Anna magával vitte a szeretőjét, Sarah-t is, aki azonban csak érdekből volt vele. Végül a nagy ármánykodásában épp saját unokatestvére, Abigél túrta ki az udvarból.

17 halott gyermek

Sorozatos vetélések után Anna két életben maradt kislányát elvitte az akkoriban szélvészként terjedő himlő. Whitehallból a gyász és a keserűség otthona lett, ahol férj és feleség elhunyt gyermekeiket gyászolták. Olykor zokogásban törtek ki, máskor néma csendben, szótlanul ültek egymás mellett. 1689-ben aztán csoda történt: az akkor 24 éves Anna egészséges fiúnak adott életet, ám később, egy születési rendellenesség miatt 11 évesen a gyermek elhunyt. Házasságuk alatt összesen 17 gyermeküket veszítették el, így halt ki a Stuart-dinasztia.

A beteg királynő

1702-re mindenki elhunyt, aki előtte következett volna a trónon, így Anna lett Anglia első női uralkodója. Bár még csak 37 éves volt, túlsúlya és ízületi gyulladása miatt kerekesszékbe kényszerült. Állítólag saját koronázására sem tudott elmenni, szolgák cipelték el gyaloghintón a Westminsteri Apátságba. Uralkodása során rengeteget betegeskedett. Végül 1714-ben egy korábbi stroke utóhatásai miatt hunyt el – addigra már olyan szinten meghízott, hogy 14 embernek kellett cipelnie a koporsóját.

Néma beszéd

Állítólag nem volt túl intelligens, és a kommunikációs képességei sem voltak jók. Az összes beszédét megírták helyette. A királynő még egy rendes társalgást is képtelen volt kivitelezni, így protokolláris eseményeken, amikor beszélgetésre került sor, csak némán mozgatta az ajkait, mint aki beszél.

Nyitókép: Wikipédia

Élsz-halsz az IgazinNŐ cikkeiért? Akkor iratkozz fel hírlevelünkre, és mi elküldjük neked a hét legjobb cikkeit, nehogy lemaradj! 🙂

Tovább olvasok