Ha így beszélsz a pároddal, biztos, hogy kidob!

Érezted valaha úgy, hogy bármennyire is próbálsz elsimítani egy vitás helyzetet, te és a párod képtelenek vagytok szót érteni egymással? Az igazság az, hogy önmagában nem a konfliktus okoz problémákat egy kapcsolatban, hanem az a mód, ahogyan reagáltok a nézeteltérésekre.

Íme, néhány példa azokra a kommunikációs stílusokra, amelyek leginkább veszélyeztetik a boldog, közös életeteket.

Pökhendiséggel is lehet terrorizálni 

 

Rengeteg kapcsolat akkor kezd megromlani, amikor a partnerek lekezelően és fölényesen beszélnek egymással. Ez a kommunikációs stílus a tisztelet teljes hiányát hordozza magában. Ráadásul sokkal rosszabb, mint a kritizálás, mivel a mögöttes szándék az, hogy a másik értéktelennek érezze magát. A toxikus minta felszámolásához szükség lesz némi önvizsgálatra. Legközelebb nézz magadba, mielőtt ítélkeznél, hiszen te sem vagy tökéletes! Utána pedig hallgasd meg a partneredet azzal a szándékkal, hogy valóban megértsd őt, és ne a mindenáron való ellentmondás vezéreljen!

Csak nekem lehet igazam 

 

Ha a saját makacsságod fontosabb, mint a másik viselkedésének megértése, és a békesség érdekében képtelen vagy hátralépni, akkor igazi kritész vagy. Ez pedig nagyfokú intoleranciára utal, vagyis egyáltalán nem veszed figyelembe a másik fél igényeit, érzelmeit. “Az én nézőpontom az egyetlen lehetséges nézőpont” mentalitás azonban nem célravezető. Sőt, egy szenvedésekkel teli spirálba vihet, ahonnan nincs kiút. A megrögzött konokságból úgy tudsz lejjebb adni, ha rendszeresen kifejezed megbecsülésedet a partner iránt, és azokra a pozitív tulajdonságaikra fókuszálsz, amiket szeretsz benne.

Kép forrása: Midjourney

A kritizálás szétzúzza az önbecsülést

 

Amikor két ember él együtt, óhatatlanul is előjönnek véleménykülönbségek, súrlódások. Ez teljesen természetes, és egy-egy bírálattal nincs semmi baj az égvilágon. Ha viszont folyamatosan lenyomod a másikat és negatívan minősíted a döntéseit, a tetteit, vagy akár a külsejét, azzal nagymértékben rombolod az önképét. Ez az állandó negativitás pedig olyan ellenséges környezetet teremt, amiben szinte lehetetlen létezni.

Minden felelősséget a másikra hárítasz

 

Gyakran előfordul veled, hogy a párodat hibáztatod, még akkor is, ha legbelül tudod, mi lenne a helyes hozzáállás? A védekezés olyan kommunikációs módszer, amivel a saját ártatlanságodat próbálod bizonyítani, minden felelősséget megtagadva. Ettől azonban a másik fél jelentéktelennek, kiszakítottnak és megszégyenültnek érzi magát. Csak úgy kerülhető el a szétválás, ha (tudatosan) nem támadsz vissza egyből és meghallgatod az ő verzióját is.

Ne feledd: Az egészséges kommunikáció egy olyan készség, amelyet megtanulsz; általában nem alakul ki automatikusan. A mérgező minták azonosítása az első lépés a változáshoz. A hatékony konfliktuskezelés és az egymással való bánásmód javítása azonban nem könnyű feladat. Fontos, hogy megteremtsd az elismerés légkörét a kapcsolatodban. Ezzel új szintre emelheted a kettőtök közötti biztonság és bizalom érzését.

Nyitókép: Midjourney

Tovább olvasok